HaberlerYaşam​Sağlık aracının ulaşamadığı hastayı 5 kilometre omuzlarında taşıdılar

​Sağlık aracının ulaşamadığı hastayı 5 kilometre omuzlarında taşıdılar

Sağlık ekipleri, Batman’ın Sason ilçesinde kar nedeniyle kapanan yolda hastaya yürüyerek ulaşırken köy sakinlerinin omuzlarında taşınan hasta ambulansa alındı.

​Sağlık aracının ulaşamadığı hastayı 5 kilometre omuzlarında taşıdılar

112 Acil Sağlık ekipleri, Sason ilçesine 50 kilometre uzaklıktaki bir köyde 55 yaşında Ubeyt Ç. isimli bir hastanın olduğuna dair bilgi aldı.

Sağlık ekipleri, çığ nedeniyle karla kapanan köy yolunu araçla aşamadığı için hastanın olduğu yere yürümek zorunda kaldı.

Yaklaşık 5 kilometre yürüyen sağlık ekipleri, burada yaptıkları ilk müdahalenin ardından hastayı sedyeye koydu.

Köy sakinleri, sağlık ekiplerinin eşliğinde zorlu yolda hastayı omuzlarında 5 kilometre taşıyarak ambulansa yetiştirdi.

Karla kapanan köy yolunda yaşadıkları zorlu mücadeleyi anlatan sağlık ekibinden Ali Kurt, Celil Aslan, Muhammet Bali ve Nurten Bilen şöyle konuştu: "Sason'a 50 km mesafede olan köylerden birinde 55 yaşındaki Ubeyt Ç. adında bir köylü hastalandı. Yolda çok kar vardı ve çığ düşmesinden dolayı hastayı ambulansla almak mümkün değildi, buna rağmen sağlık ekiplerimiz yola çıktı fakat yolda mahsur kaldı. Bunun üzerine ikinci ekip yola çıktı fakat ikinci ekip de farklı bir noktada mahsur kaldı. Bir seferberlik ruhuyla çalışmaya devam ederek üçüncü ekibimiz yola çıktı." İfadelerini kulandılar.

"Tedavisine başlanması bizim için büyük bir mutluluktur"

Zorlu mücadeleden sonra hasta ulaşıp hastaneye yetiştirmek, bizi çok mutlu etti diyen kurtarma ekibi, "Yoğun bir mücadele sonucunda köye en yakın noktaya varılarak köylülerle temas kuruldu. Ekiplerimiz ellerindeki sedyeyle köye doğru yürüdü. Uzun bir yürüyüşten sonra hastayı sedyeye yerleştirdiğimiz gibi en hızlı biçimde ambulansa yetiştirdik. Çığ düşmesi sonucu yollar insanın normal yürümesine bile elverişli değilken hasta omuzlarda ve sedyede yaklaşık 5 kilometre taşındı. Hastamız tedaviye alındı. Yoğun bir emek verildi ama hastanın hastaneye çok gecikme olmadan yetiştirilmiş olması ve tedavisine başlanması bizim için büyük bir mutluluktur." dediler.

İLGİLİ HABERLER

İŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaİŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı
SIRADAKİ HABER