HaberlerYaşamBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı

Batman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı

Batman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı

Her yıl binlerce yetim ve muhtaç aileye kurban eti ulaştıran Batman Umut Kervanı, bu yılki kurban çalışmalarını "Kurbanınız Umut Olsun" temasıyla başlattı.

Batman Umut Kervanı Derneği Başkanı Mehmet Salih Güzel, yaptığı açıklamada, bu yıl yurt içi kurban hisse bedellerinin 1250 TL, yurt dışı kurban hisse bedellerinin ise 750 TL olarak belirlendiğini aktardı.

Güzel, hayırseverlerin vekâletleri doğrultusunda, kurbanlıkların temininden hijyen ortamda kesimine, saklanmasından muhtaç ve ihtiyaç sahiplerine dağıtımına kadar bütün süreçleriyle hayırseverlere yardımcı olamaya hazır olduklarını kaydetti.

Batman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı

“Kurban hem fert hem de toplum yararını barındırıyor”

Kurbanın ibadetinin Allah’a yakın olmaya, sevgisini ve rızasını kazanmaya, verilen nimetlere şükretmeye vesile bir ibadet olduğunu belirten Güzel, şöyle devam etti:

“Kurban için de hem fert hem de toplum yararı barındıran bir ibadettir. Kurban, müminlerin paylaşarak birbirleriyle yakınlaşmasıdır. Kurban, İslam’ın şiarı, Allah’a bağlılığın sembolü mali bir ibadettir. Rivayetlerde Hazreti Peygamberin kurban ibadetinin meşru kılındığı hicretin 2’nci yılından itibaren vefatına kadar her yıl kurban kestiği şeklindedir. Müslümanlar da bu sünneti seniyeye uyarak o günden bugüne kurban ibadetini icra etmektedirler.  Allah (celle celaluhu) ‘… Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği (kurbanlık) hayvanlar üzerine belli günlerde (onları kurban ederken) Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin.’ (Hac, 22/28) buyurmuştur. ‘Kim imkânı olduğu hâlde kurban kesmezse bizim mescidimize yaklaşmasın.’ (İbn Mâce, Edahî, 2) Hadisi şerifi ise kurban ibadetinin ne kadar önemli olduğuna işaret etmektedir.”

Güzel, Batman Umut Kervanı olarak yıllardır mali ibadetlerini yerine getiren hayırseverler ile muhtaç ve yoksullar arasında ibadet bilinciyle köprü vazifesi görerek toplumda kardeşliğin, barışın, sevgi ve yardımlaşmayı güçlendirecek faaliyetler yürüttüklerini dile getirdi.   

“20 ayrı ülkede alt yapı hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız”

Güzel, “Kurban ibadetinin yapılacağı kutsal bir mevsim daha gelip kapımıza dayanmış bulunmaktadır. Bizlerde üzerimize yüklenen toplumsal sorumluluk ve ibadet anlayışıyla,  çalışma paydaşlarımızla ‘Kurbanınız Umut Olsun’ temasıyla yapacağımız 2021 kurban organizasyonumuz için başta şehrimiz Batman olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarında 20 ayrı ülkede alt yapı hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Kurban çalışmamızı, salgın tedbirlerine uygun bir şekilde, hijyen ve sağlık kurallarına uygun olarak planlanmıştır.” dedi.

“Hayırseverlere yardımcı olmaya hazırız”

Hayırseverlere çağrıda bulunan Güzel, “Batman Umut Kervanı olarak ibadet bilinciyle geçen 16 yılda yardımcı olduğumuz gibi bu yılda hayırseverlerin vekâletleri doğrultusunda, kurbanlıkların temininden hijyen ortamda kesimine, saklanmasından muhtaç ve ihtiyaç sahiplerine dağıtımına kadar bütün süreçleriyle yardımcı olamaya hazırız. Bu yıl yurtiçi kurban hisse bedellerimiz 1250 TL’den başlamaktadır. Yurt dışı kurban hisse bedellerimizde ise 750 TL’den başlamaktadır. Hayırseverler vekâletlerini, dernek büromuza gelerek bizzat verebilecekleri gibi ödemelerini kurumumuz hesaplarına yaparak, telefon ile de verebilirler.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

İŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaİŞKUR Batman İl Müdürü Eviz: Kadın istihdamında Batman Türkiye’de 4’üncü sıradaBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorBeyaz et fiyatlarındaki artış hem alıcıyı hem de satıcıyı tedirgin ediyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorEngelli baba çocuklarının hafız olması için engel dinlemiyorİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıİLKHA muhabiri Hindistan’daki yarışmada “Altın Madalya” ödülünü aldıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısıBatman Umut Kervanından hayırseverlere kurban çağrısı
SIRADAKİ HABER