HaberlerSağlıkSalgın döneminde sokak hayvanlarını sahiplenme arttı

Salgın döneminde sokak hayvanlarını sahiplenme arttı

​Adıyaman'da faaliyete geçirilen Sokak Hayvanları Bakım ve Radyasyon Merkezindeki sokak hayvanları salgın döneminde vatandaşlar tarafından sahipleniliyor.

Salgın döneminde sokak hayvanlarını sahiplenme arttı

Kahta Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen merkezde görev yapan Veteriner Hekim İbrahim Arıtay, salgın sürecinde oluşan duygusallığın sokak hayvanlarını sahiplenmede de görüldüğünü belirtti.

Arıtay sokaktaki bütün hayvanlara sahip çıkmak gayretinde olduklarını belirterek "Kahta Belediyesinin Sokak Hayvanları Bakım ve Radyasyon Merkezimizde sokakta sahipsiz olan bütün hayvanlara ev sahipliği yapıyoruz. Özellikle bu aralarda bize gelen hayvanlar sık sık karşılaşacağımız araç çarpmaları sonucu gelen köpekler veya zoonoz hastalıkları olan, uyuz hastalıkları olan hayvanlardır. Bu havyalar bize intikal ettiğinde tedavilerini burada gerçekleşiyoruz. İstirahat kısmı gözetimimiz altında oluyor. Aynı zamanda kedi ünitemiz yeni inşa edildi. Kedilere de artık ev sahipliği yapacağız. Bu şekilde hizmet vermeye devam ediyoruz." dedi.

Araç kullanan sürücülerin daha dikkati olmasını  tavsiye den Arıtay "Özellikle araç çarpmaları sonucu Sokak Hayvanları Bakım ve Radyasyon Merkezimizde bize intikal ediyorlar. Nadiren de olsa çocukların zarar vermesi sonucu buraya getirilen hayvanlar oluyor. Ama karşılaştığımız en büyük sorun hayvanlara araç çarpmasıdır. Bize gelen kırık çıkıklardan gerçekten musdaribiz. Bu konularda bütün vatandaşlarımızdan araç kullanırken duyarlı olmalarını rica ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"Geçen yıla göre sahiplenme daha fazla              

Salgın döneminde sokak hayvanlarını sahiplenme hissinin daha fazla olduğunu dile getiren Arıtay "Özellikle pandemi döneminde sahipsiz sokak hayvanlarını sahiplenmek isteyen çok vatandaş oluyor. Bu bizi çok sevindirdi. Bu konuda geçen sene 100'ün üstünde hayvan sahiplendirdik. Bu da yüz tane sokak canlısının bir evinin olması demek buda bizi çok mutlu etti." şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Malatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekMalatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçtiUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER