HaberlerSağlıkProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliği

Prof. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliği

Prof. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliği

Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Selahattin Vural, halkın aşıya karşı ilgisiz kalmasının sebepleri üzerine İLKHA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Etkin bir aşılanma olmadan Covid-19 salgınının önüne geçilmesinin zor olduğunu belirten Prof. Dr. Vural, "Aşıların içinde bulunan bazı maddeler hakkında hiçbir yetkinliği olmayan kişiler gereksiz yorumlar yapıyor. Bilinmelidir ki insana uygulanacak aşı dâhil her ürünün standardı çok yüksektir. Halkımızın sosyal medyada dolaşan bilgi kirliliğine kulak asmamasını rica ediyorum." dedi.

Prof. Dr. Vural, bu tereddüdün kökeninin, Covid-19 salgını öncesi aşı karşıtlarınca başlatılan kampanyalara ve sosyal medyada dolaşan bilgi kirliliğine kadar dayandığına vurgu yaptı.

"Bu salgını bitirecek tek şey aşıdır"

Aşı yaşının gittikçe aşağılara inmesinin mutluluk verici olduğunu belirten Vural, "Bir buçuk senedir ülkemizi ve dünyamızı saran bu afetten kurtulmanın tek çaresi aşıdır. Ve bildiğimiz gibi virüsün gerçek bir aşısı yoktur. Bu salgını bitirecek tek şey aşıdır. Şimdiye kadar sosyal mesafe, hijyen ve maske ile korumaya çalıştık. Ama tabii ki bununla da insanlar bir bıkkınlık seviyesine geldi. Yazın gelmesi ile maske takma oranı gittikçe düşmeye başladı ama aşı gerçekten dünyada üretilen tek çözümdür. Ne kadar bu hastalık büyük bir felaket ise de bulunan aşı da büyük bir müjdedir, büyük bir sevinçtir." dedi.

Prof. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliği

Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Selahattin Vural

"Aşı tereddüdü bilgi kirliliğinden kaynaklanıyor"

Sosyal medyada aşı hakkında dolaşan bilgi kirliliği halkın bir an önce bu beladan kurtulmasını engellediğine dikkat çeken Vural, konuşmasına şu şekilde devam etti:

İnşallah yakın zamanda ilginin artmasıyla bu salgın belasından kurtulmuş olacağız. Fakat halkımız aşıya yeterli ilgiyi göstermiyor. Şu anda hastane olarak 15 aşı istasyonu, 15 tane hemşiremiz ve doktorumuzla sabah 8'den gece 24'e kadar vatandaşlarımızı aşılamak için kabul ediyoruz. Fakat Maalesef yeterli ilgiyi halkımızdan bulamıyoruz. Bunun da değişik sebepleri olabilir. Tabii bu tereddüt, sosyal medyanın ve halkın arasındaki bilgi kirliliğinden kaynaklanıyor.
Prof. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliği

"Uyguladığımız binlerce doz aşıda herhangi bir yan etki görülmedi"

Halkın aşı olması için ulusal ve yerel medyada gerekli bilgileri duyurmaya çalıştıklarını ifade eden Vural, "Lütfen vatandaşlarımız gelsin aşılansın ve bu hastalıktan bir an önce kendilerini, ailelerini ve toplumu kurtarsın hem de Türkiye toplumuna da katkıda bulunsunlar. Yeterli aşı stoklarımızda vardır, her türlü hijyen ve sıhhi tedbirler alınmıştır. En ufak bir sıkıntıda müdahale ekipleri hazırdır. Bugüne kadar uyguladığımız binlerce doz aşıda herhangi bir yan etki görülmedi. Ufak tefek aşı yerinde ağrı, çok hafif bir ateş çıkabilir ama vatandaşın bize başvurmayı gerektirecek kadar bir rahatsızlığı olmadı. Eğer olmuş olsaydı uygulamış olduğumuz 40 bin doz aşı üzerine şikayetler gelirdi. Onun için halkımıza diyorum ki, büyük bir güvenle gelsinler aşı olsunlar, bunun yan etkisi önemsenmeyecek derecede azdır, çoğu da farkında olmuyor. Onun için kafalarına en ufak bir soru dahi takılmasın, herkes çevresini uyarsın beraber getirsin, aile fertlerini ikna etsin bir an önce umutlarımızı yeşertelim ve Siirt'i de bu hastalıktan kurtaralım inşallah." şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliği

Hadi Abdulcabbar Yıldırımer

"Sosyal medyada aşı hakkında yapılan olumsuz konuşmalardan dolayı aşı olmaktan çekindim"

Sosyal medyadaki bilgi kirliliğinden dolayı tereddüt yaşadığını ifade eden Hadi Abdulcabbar Yıldırımer, annesinin "Allah'a tevekkül" tavsiyesinin ardından aşı olmaya karar verdiğini kaydetti.

Yıldırımer, "Aşı yaşının 30'un altına inmesinden dolayı mutluyum, bu sayede gelip aşımı olabildim. Siirt halkının Allah'a tevekkül etmelerini istiyorum, tevekkül ederlerse Allah'ın izniyle bir şey olmaz, bu hastalık biter. Sosyal medyada aşı hakkında yapılan olumsuz konuşmalardan dolayı aşı olmaktan çekindim ama annem bana, 'Oğlum Allah'a tevekkül et ve git aşını ol dedi' ben de annemin nasihatine uydum ve aşı olmaya karar verdim." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliği

Emine Aydın

"Hayatımız mahvoldu, çocuklarımın evde eğitim görecek gücü kalmadı"

Salgına yakalanmamak için insanların tedbirli olmaları gerektiğini ve bunu için de aşının şart olduğunu ifade eden 4 çocuk annesi Emine Aydın (42), daha fazla dayanacak güçlerinin kalmadığını söyledi.

Aydın, "Hiç korkacak bir şey yok, herkesin aşı yapmasını istiyorum, tedbir elden, takdir Allah'tan gelir. Eşim de aşı oldu. 9 ile 19 yaş Aralığı 4 çocuğum var, onların da aşı olmasını istiyorum. Çünkü eğitim hayatları mahvoldu, evde eğitim görecek halimiz, gücümüz kalmadı. Çocuklar aşılansa daha güzel olacak. Ben nasıl kendimi koruyorsam karşı taraf da kendini korusun. Çünkü 1,5 sendedir maske, ev temizliği, hijyen açısından çocuklara dikkat ediyoruz, dışarıya çıkmamaya çalışıyoruz. Çünkü eğer ben hasta olursam karşıdakine de bulaştırabilirim, vebal almış olurum diye korkuyorum." dedi.

Prof. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliği

Nezir Çetinkaya

Covid-19 hastalığını bir an önce bitmesi için aşı olmanın şart olduğunu dile getiren Nezir Çetinkaya, "Bir an önce bu salgıdan kurtulmak ve ölümleri azaltmak için aşı olmak zorundayız. Ölüm muhakkak bir gün gelip herkesi bulacak fakat bundan önce insanların tedbirli davranmaları ve salgının daha fazla yayılmasını engellemek için herkesin aşı olması gerekiyor." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Malatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekMalatya’da yapımı süren 300 yataklı devlet hastanesi 2022’de hizmete girecekDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirDoç. Dr. Araç: Sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmaması böbreklerin iflasına neden olabilirProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiProf. Dr. Vural: Aşıya karşı tereddüdün nedeni bilgi kirliliğiAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorAyak sağlığına özen gösterenler yemeni ayakkabıları tercih ediyorUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçtiUygulanan Coronavirus aşı sayısı 36 milyonu geçti
SIRADAKİ HABER