HaberlerMedyaİstanbullular kısıtlamaların kaldırılması kararı ve devam eden aşı sürecini değerlendirdi

İstanbullular kısıtlamaların kaldırılması kararı ve devam eden aşı sürecini değerlendirdi

İstanbullular kısıtlamaların kaldırılması kararı ve devam eden aşı sürecini değerlendirdi

21 Haziran pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan kabine toplantısı sonrasında alınan karar göre 1 Temmuz itibarı ile maske zorunluluğu hariç sokağa çıkma kısıtlamaları kaldırılacak. Alınan kararın detayları, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanacak genelge ile açıklığa kavuşturulacak.

Alınan karar ile ilgili İLKHA muhabirine konuşan vatandaşlar, uzun süredir devam eden yasaklardan dolayı vatandaşların ciddi sıkıntıya girdiğini belirterek kısıtlamaların kaldırılması kararının yerinde bir karar olduğunu ifade ettiler.

Kısıtlamalardan, maske kullanımından ve ekonomik sorunlardan yakınan İstanbullular kısıtlamaların kaldırılması ile psikolojik, sosyal ve ekonomik alanlarda iyileşmelerin yaşanacağı söylediler.

İstanbullular kısıtlamaların kaldırılması kararı ve devam eden aşı sürecini değerlendirdi

Şevket Elmütevelli

"Toplumu oluşturanlar bireylerdir ve bireyler üzerlerine düşen görevi yerine getirmelidir"

Salgın süresince alınan kararlara uymamanın vebal, uymanın ise sorumluluk olduğunu söyleyen Şevket Elmütevelli, "Bu toplumsal bir vazife ve görev. Eğer Müslüman isek zaten yapmamız gerek değilse de toplumsal bir dayanışma olduğu için yapması gerekiyor. Eğer maske takın diyorlar ise maske takmamız gerekiyor, yok eğer aşı olun diyorlar ise aşı olmamız gerekiyor. Ancak maalesef ya maskemizi takmıyoruz ya da aşılarımızı olmuyoruz. Hijyen kurallarına dikkat etmiyoruz ve yasaklara uymuyoruz. Ev ile fırın arası olmak üzere sınırlar koyuyorlar ama uymuyoruz. Bakınız dışarıda bulunan insanlara hepsinin yüzü açık. Kurallara uymak gerekir, kişi kendisini düşünmüyorsa toplumun sağlığını düşünmesi gerekir. Çünkü veballi bir durum. Toplumsal bir sorun dikkatli olmak gerekir. Ben hastalanmasam da taşıyıcı olabilirim. En azından hafta sonu yasaklarının kaldırılmaması gerekir. Pazar günleri insanlar içi içe geçiyor. Hijyen, önlem, tedbir yok. Kişi kendinden sorumludur. Toplumu oluşturanlar bireylerdir ve bireyler üzerlerine düşen görevi yerine getirmelidir." diye konuştu.  

İstanbullular kısıtlamaların kaldırılması kararı ve devam eden aşı sürecini değerlendirdi

Murat Özdemir

"İşsiz insanların işlerine geri döneceği için güzel bir başlangıç"

Salgın ile birlikte uygulanan yasaklardan dolayı yaklaşık 10 aydır işinden uzak kaldığını ve kısa çalışma ödeneğinden faydalandığını dile getiren Murat Özdemir, kısıtlamaların kaldırılması ile birlikte işine devam edeceğini aynı zamanda ekonomik sorunlarının çözülerek aile içi huzursuzluklardan kurtulacağını söyledi.

Özdemir, "Yasaklardan önce herkesin bir işi ve düzeni vardı. Yasaklardan dolayı çoğu insan işsiz kaldı ve ekonomik zor zamanlar geçirdi. 1 Temmuz sonrası yasakların kalkması ile işsiz insanlar işlerine geri dönecek bu yüzden güzel bir başlangıç. Ben 10 aydan fazla kısa dönem çalıştığım için kısa dönemin sorunlarını biliyorum. İşlerimiz açılacağı için ekonomik durumumuz iyiye gidecek ve evdeki durumumuzda düzelecek. Maske takmanın bilimsel olarak hiçbir geçerliliği yok. Eğer böyle bir geçerlilik olsaydı Avrupa Birliği kesin olarak uygulardı. Aynı zamanda kronik rahatsızlığı olan biriyim faydadan çok zararı var bana. O yüzden maske takmak istemiyorum. Ceza uygulamalarından dolayı insanlar maske takıyor. Normalde kimse maske takmaz." dedi.

İstanbullular kısıtlamaların kaldırılması kararı ve devam eden aşı sürecini değerlendirdi

Mustafa Öztürk

"Yasaklar kalkarsa insanlar rahatlar"

Yasakların kaldırılmasının önemli olduğunu söyleyen Mustafa Öztürk ise, "Sağlık her şeyden önemli ve düşünürler, bilim insanları ne tür önlem alınması gerektiğini bildiriyorsa bizlere de uymak gerekiyor. Yasaklar kalkarsa insanlar rahat eder. Millet işine gücüne bakar. Yakamıza yapıştı bu hastalık ama bir an önce silkip gitmesi gerekir. Ben aşı oldum ve faydalı olduğunu da düşünüyorum. Aşıyı Avrupa'da oldum. Gezmeye geldim ama kısıtlamalar var. Yasakların kalkması esnaf olsun vatandaş olsun elbette ki iyi." şeklinde konuştu.

İstanbullular kısıtlamaların kaldırılması kararı ve devam eden aşı sürecini değerlendirdi

Kısıtlamaların kalkmasının ümit verici olmadığını, sistemin yanlış işlediğini, kısa zaman sonra aynı sorunlar ile tekrar karşılaşılacağını belirten Ayhan isimli esnaf da şöyle konuştu:

"Buranın esnaflarındanım, her halükârda sıkıntıdayız. Yasaklar kalksa da bir şey değişmeyecek. Yasaklar kalksa 2 gün sonra yine aynı olacak. Çünkü sistem değişik. Kalıcı bir çözüm yok bu böyle devam edecek. Ben aşı olacağım ve aşının zorunlu olmasını istemiyorum. Çünkü insanlar irade sahibi varlıklar ve bir vasıfları var."

İLGİLİ HABERLER

Avukat Sönmez: Uluslararası kamuoyu Mısır'da hukuka aykırı alınan idam kararlarına dur demelidirAvukat Sönmez: Uluslararası kamuoyu Mısır'da hukuka aykırı alınan idam kararlarına dur demelidirÇiftçi umudunu mısıra bağladıÇiftçi umudunu mısıra bağladıUyuşturucu ile mücadele bir gün değil yılın 365 günü devam etmeliUyuşturucu ile mücadele bir gün değil yılın 365 günü devam etmeliİstanbullular kısıtlamaların kaldırılması kararı ve devam eden aşı sürecini değerlendirdiİstanbullular kısıtlamaların kaldırılması kararı ve devam eden aşı sürecini değerlendirdiTarihçi Çelik: Sömürgeciliğin devamını isteyen güçler Mursi’ye tahammül edemedilerTarihçi Çelik: Sömürgeciliğin devamını isteyen güçler Mursi’ye tahammül edemediler
SIRADAKİ HABER