HaberlerDünyaİran: Viyana'da hiçbir şekilde ABD yönetimiyle görüşmeyeceğiz

İran: Viyana'da hiçbir şekilde ABD yönetimiyle görüşmeyeceğiz

​İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Irakçı, Viyana'da yapılacak Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu'nda ABD'lilerle doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir görüşmelerinin olmayacağını vurguladı.

İran: Viyana'da hiçbir şekilde ABD yönetimiyle görüşmeyeceğiz

Irakçı'nın IRNA'da yer alan ifadelerine göre, Viyana'da yapılacak Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu'nda görüşme konusu, Ayetullah Hamanei'nin daha önce de açıkladığı meseleler üzerine olacağı belirtildi.

Irakçı, "Amerikalılarla Viyana'da doğrudan veya dolaylı olarak hiçbir görüşmemiz olmayacak. Bizim talebimiz ABD'nin ilk önce Nükleer Anlaşma kapsamındaki taahhütlerini ifa etmesi, yaptırımları kaldırması ve ardından bizim denetlemelere açık olmamızdır." dedi.

P4+1 ülkelerinin, ABD'yi herhangi bir şekilde tatmin edebilmeleri durumunda İran'ın da gerekeni yapacağının altını çizen Irakçı, "4+1 ile Viyana'da yaptırımların kaldırılması, Amerikalıların önce yapması gereken eylemleri ve denetleme konusundaki görüşmelerimiz tamamen teknik bir meseledir." diye belirtti.

İran'ın, adım adım yaptırımların kaldırılması planını kabul etmediğini kaydeden Irakçı, 'Bize göre bir adım vardır, o da ABD'nin Trump'ın anlaşmadan çekilmesinden sonra uyguladığı tüm yaptırımların kaldırılmasıdır. ABD bunları kaldırdıktan sonra biz de taahhütlerimize geri döneriz. Onların atmaları gereken son adımları ile bizim yapmamız gerekenlerimiz, 4+1 ülkeleri ile yaptığımız teknik görüşmeler çerçevesinde yapılmaktadır." diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Direniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiDireniş gruplarından Gazze'ye yönelik ablukaya tepkiSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıSiyonist işgal rejiminin saldırılarında 20'den fazla Filistinli yaralandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiDiyanet İşleri Başkanı Erbaş Kur'an kursu öğrencilerini ziyaret ettiSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıSiyonist işgal rejiminden Kudüs'te provokatif saldırı: 5 Filistinli yaralıCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulunduCumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de ikili temaslarda bulundu
SIRADAKİ HABER