HaberlerSiyasetYukarı Hasankeyf’teki Küçük Saray’ın kurtarılması çalışmaları başladı

Yukarı Hasankeyf’teki Küçük Saray’ın kurtarılması çalışmaları başladı

AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, kentteki yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2020 yılında yapılan yatırımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yukarı Hasankeyf’teki Küçük Saray’ın kurtarılması çalışmaları başladı

Bir otelde düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına; Milletvekili Ziver Özdemir’in yanı sıra AK Parti İl Başkanı Akif Gür, Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen ve partililer katıldı.

2020 yılında il genelinde yapılan yatırımlara değinen Özdemir, tarihi Hasankeyf ilçesinde ise yürütülen bir kısım çalışmalara ilişkin kısa bilgilendirmelerde bulundu.

Hasankeyf’te önemli çalışmalar yapıldığını anımsatan Özdemir, “Hasankeyf’te yürütülen çalışmaları yerinde gördüm ama Küçük Sarayı gördüğümde adeta hayal kırıklığına uğradım. Eyvah dedim. Çünkü Hasankeyf’in siluetiydi ve o siluete ciddi manada masraf yapılmıştı ve suyun altındaydı. Bunu hemen Sayın Cumhurbaşkanımıza aksettirdim. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Küçük Saray’ın yükseltilmesi çalışmaları başladı.” ifadelerini kullandı.

“Büyük paralar harcadık”

Hasankeyf’in eski siluetini ortaya çıkarmak için de çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Özdemir, “Bunun için büyük paralar harcadık. Eski Hasankeyf’te kalede bir an önce kazılara devam edilmesi ve devam edilirken de hemen turizme açılması için de bütün güzergahının gezilebilir hale getirilmesi çalışması var. Şaab Vadisinin yapılması projesi var. Bu projede yeşillendirme var, orada alışveriş yapılabilecek mekanların oluşturulması var. Yamaç Külliyesi ile Şaab Vadisini birleştirecek bir yola ihtiyacımız var. Oranın doğasına uygun bir güzergah yapılacak. Yeni Hasankeyf’te 130 dönüm üzerinde millet bahçesi yapıyoruz. Millet bahçesi Arkeoparkla birleşecek. Orada bir kent meydanı da yapılacak.” diye konuştu.

Toplantı soru-cevap bölümünün ardından son buldu.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisi
SIRADAKİ HABER