HaberlerSiyaset​HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Talebimiz erken seçimdir

​HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Talebimiz erken seçimdir

​HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partilerine yönelik kapatma davasına tepki göstererek, "Eninde sonunda sandıklar gelecek, ister erken seçim, ister zamanında… Bizim talebimiz erken seçimdir." dedi.

​HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Talebimiz erken seçimdir

HDP 31 Mart 2019 yerel seçiminin ikinci yıl dönümü nedeniyle Mardin'de "Halkların İradesi İçin Adalet” başlıklı forum düzenledi.

Foruma HDP Genel Başkanı Mithat Sancar ve görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk konuşmacı olarak katıldı.

Burada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partilerine yönelik kapatma davasına değinerek,  “Bu iddianame Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı binasında hazırlanmadı,. Bu iddianame yetkin, adil hukukçular tarafından hazırlanmadı. İktidarın küçük ortağının genel merkezinde hazırlandı ve sarayda son şeklini aldı, oradan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına havale edildi.” ifadelerini kullandı.

"Türkiye’nin siyasi dengelerine etki etme gücümüzü kullanacak yolu belirledik"

Sancar, "Eninde sonunda sandıklar gelecek, ister erken seçim, ister zamanında bizim talebimiz erken seçimdir. Hangi tarihte yapılırsa yapılsın Türkiye’nin siyasi dengelerine etki etme gücümüzü sonuna kadar kullanacak yolu da belirledik. Tekrarlayayım, temel hedefimiz, Türkiye’de seçimler başta olmak üzere siyasi dengeleri temelden etkilemek, hatta belirlemektir. Bu iki hedefle HDP’yi savunmak ve yaşatmak ve Türkiye’nin siyasi dengelerine ağırlığımızı koyacağız." ifadelerini kullandı.

Salondaki Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini işaret ederek  Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına yönelik protestolara değinen Sancar, "Boğaziçi Üniversitesi’nin öğrencisiyle, öğretim elemanıyla ortaya koyduğu onurlu duruş ve kararlı direniş hepimize örnek olsun. Birlikteyiz, adaletsizliğe, baskıya karşı aynı yolu yürüyoruz." diye belirtti.

Ahmet Türk de konuşmasında, HDP'ye yönelik kapatma davasına değinerek, "Birçok partimiz kapatıldı ama demokrasiye inanan emekçiler, sosyalistler, demokratlar gelecek için birlikte mücadele etmeyi esas alan bir yaklaşım içinde oldular.  Seçeneksiz değiliz, çaresiz değiliz, biz yaratıcıyız." İfadelerine yer verdi.

İLGİLİ HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hatay'da konuştuSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıSaadet Partisi geçim ittifakı acil eylem planını açıkladıCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ortak basın toplantısı düzenlediCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiCumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile bir araya geldiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisiGelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu'ndan iktidara "salgın" eleştirisi
SIRADAKİ HABER