HaberlerGündemYaya geçitlerinde ‘kırmızı çizgi’ dönemi

Yaya geçitlerinde ‘kırmızı çizgi’ dönemi

Malatya’da yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst seviyeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla, yaya geçitlerinde kırmızı çizgi dönemine geçildi.

Yaya geçitlerinde ‘kırmızı çizgi’ dönemi

İçişleri Bakanlığı tarafından “Yayalar kırmızı çizgimiz” sloganıyla başlatılan farkındalık çalışması kapsamında Malatya’nın en işlek caddelerinden olan İnönü Caddesi üzerinde bulunan ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şeritler, sürücülerin dikkatini çekmek için kırmızıya boyandı.

Vali Vekili Mustafa Şahin ile il protokolü, sürücülerin yaya geçitlerinden daha dikkatli geçmeleri için kendilerine uyarılarda bulunarak el broşürleri dağıttı. Şahin ve beraberindekiler, ayrıca sürücü ve basın mensuplarına üzerlerinde “Hatalı sürücüye kırımızı düdük” yazısının bulunduğu şapka ve tişört hediye edildi.

Etkinliğin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Malatya Vali Vekili Mustafa Şahin, şunları söyledi:

“İçişleri Bakanlığımız tarafından başlatılan bir farkındalık çalışması var. Biliyorsunuz karayolu dediğimiz güzergahta araçlar var, zaman zaman yayalar var. Bu iki unsurun üstünlük sağladığı noktalar, yerler var. Trafik akışının sağlıklı olabilmesi için her 2 grubun da birbirlerinin kararlarına, birbirlerinin durumlarına saygı duyması gerekiyor. Trafik işaretinin olmadığı yerlerde, trafik polisinin olmadığı yerlerde, özellikle okul gibi yerlerde yayaların üstünlüğü söz konusu. Yani onlar geçişte üstünler. Sürücü arkadaşlarımız bu noktaları geçerken hızlarını kesmeleri gerekiyor. Eğer burada bir yaya arkadaşımız, çocuğumuz, öğrencimiz varsa araçların durması gerekiyor. Yaya geçtikten sonra da normal akışın devam etmesi lazım. Buna dikkat çekmek amacıyla geçen yıl başlatılan bir çalışma vardı. Bu yıl da kırmızı çizgi adı altında bir farkındalık oluşturma çalışması yapılmak istendi. Her şeye rağmen salgın ortamında mümkün oldukça herkesin 'Hayat Eve Sığar' sloganı altında çok da dışarıya çıkmamalarını öneririm.”

Etkinliğe; Vali Yardımcısı Mustafa Şahin, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necmi İnce, STK, ODA başkanları ve öğrenciler katıldı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER