HaberlerGündemUlaştırma Bakanlığından Twitter'a "temsilci" uyarısı

Ulaştırma Bakanlığından Twitter'a "temsilci" uyarısı

​Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan, "Twitter ve diğer sağlayıcıların ülkemizde hizmetlerine kesintisiz devam etmesini istiyorsanız sesinizi yükseltin ve çağrı yapın. Avrupa’da olduğu gibi; Türkiye’nin kanunlarına da uymaları şart!" dedi.

Ulaştırma Bakanlığından Twitter'a "temsilci" uyarısı

Sayan, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, reklam yasağı uygulamasına bir gün kala Facebook ve Instagram'ın da 1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253 sayılı Kanuna uyarak Türkiye'de temsilcilik açacaklarını bildirdiklerini hatırlattı.

Facebook ve Instagram’ın da Türkiye'de 30’ar milyonu aşkın kullanıcılarının olduğunu aktaran Sayan,  "Sosyal ağların ülkemizde temsilci bulundurmaları ile birlikte taklit hesap, taciz, siber zorbalık, kişilik hakları ihlali gibi olumsuz davranışlara karşı vatandaşlarımız muhatap bulabilecekler." dedi.

"Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve güzel bir haber bekliyoruz"

Türkiye'de halen temsilcilik açmayan Twitter'a da seslenen Sayan, şunları kaydetti:

Temsilcilerini bildirmeyen Twitter ve diğer ağlardan da benzer ve güzel bir haber bekliyoruz. Kanunun getirdiği reklam yasağı ya da bant daraltmayı 'özgürlüğe müdahale' olarak görmek adil değil. Birincil amacımız vatandaşlarımızın başvuru ve cevap alma özgürlüklerini korumak.

Sosyal ağlar hayatımızın gerçeği ve ülkemizin misafiri. Siz de benim gibi Twitter ve diğer sağlayıcıların ülkemizde hizmetlerine kesintisiz devam etmesini istiyorsanız sesinizi yükseltin ve çağrı yapın. Avrupa’da olduğu gibi; Türkiye’nin kanunlarına da uymaları şart!

"Yerli uygulamalara destek bekliyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Veriyi elinde tutanlar demokrasiyi de hukuku da her türlü hak ve özgürlüğü de hiçe sayarak kendi dijital diktatörlüklerini kurabiliyorlar. Bu, hiçbirimizin görmezden gelemeyeceği kadar büyük bir tehdittir." sözlerine atıfta bulunan Sayan, "Son günlerde dünyada yaşananları düşünürseniz, bu sözlerin önemi daha iyi anlaşılıyor. Biz kendi kanatlarımızla yükselmeye, siber vatanı, dijital sınırlarımızı korumaya devam edeceğiz. Bütün vatandaşlarımızdan, hem bu mücadeleye hem de yerli uygulamalara destek bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER