HaberlerGündemŞanlıurfa'da toprağa gömülü 10 kilogram patlayıcı tespit edildi

Şanlıurfa'da toprağa gömülü 10 kilogram patlayıcı tespit edildi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde, bekçiler tarafından şüphe üzerine durdurulan şahıslar üzerinde bulunan dijital materyalin incelenmesi sonucu 10 kilogram patlayıcı madde ele geçirildi.

Şanlıurfa'da toprağa gömülü 10 kilogram patlayıcı tespit edildi

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Suruç ilçesi Müritpınar Caddesi üzerinde saat 22.30 sırlarında uygulama yapan bekçilerin devriye sırasında durumlarından şüphelendikleri 4 Suriye uyruklu şahsı durdurduğu belirtildi.

Şahıslarla ilgili yapılan incelemelerde şahısların yurda illegal yollarla geçiş yaptığı tespit edildi. Şahıslardan birinin ise GBT sorgulamasında Şanlıurfa 3. Sulh Ceza Hâkimliğince 'PKK/KCK-PYD/YPG Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak' suçundan arandığı belirlendi.

Şahsın, bomba ve suikast eylemleri için eğitim aldığı, batı illerinde sansasyonel eylem hazırlığı içerisinde olduğu tespit edildi. Bahse konu şahsın yanında bulunan çanta içerisinde fünye, kibrit başı eczası ve dijital materyal ele geçirildi. Elde edilen dijital materyaller üzerinde yapılan incelemelerde boş bir arazinin yol tarifinin yapıldığı video dosyalarına rastlandı.

Polis tarafından yapılan çalışmalar sonucunda bahse konu arazinin Şanlıurfa-Bozova karayolunun 25. kilometresinde boş bir arazi olduğu değerlendirildi.

Bahse konu yerde TEM Şube Müdürlüğü, Polis Özel Harekât, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ve Bomba arama Köpeği "RAJA" ile arama-tarama faaliyeti yapıldı. Bomba arama köpeğinin ısrarla tepki vermiş olduğu yerde yapılan kontrollü kazı çalışmasında toprağa gömülü vaziyette yaklaşık 10 kilogram patlayıcı madde tespit edildi. Patlayıcı madde çevrede güvenlik önlemleri alınarak bomba imha uzmanlarınca kontrollü bir şekilde imha edildi.

Gözaltına alınan 4 şahsın sorgu işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER