HaberlerGündemSahte iş ilanlarıyla PKK'ye yardım topladılar

Sahte iş ilanlarıyla PKK'ye yardım topladılar

​Sosyal medya üzerinden verdikleri sahte iş ilanlarıyla PKK'ye para toplayan ve bu paraları farklı yöntemlerle örgüte ulaştıran 13 kişi gözaltına alındı.

Sahte iş ilanlarıyla PKK'ye yardım topladılar

Diyarbakır merkezli Mersin ve Gaziantep'te 15 farklı adrese yapılan eş zamanlı operasyonlarda yaklaşık bir milyon lira ve çok sayıda dijital materyale el konulduğu belirtildi.

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından internet üzerinden işlenen suçlara yönelik yapılan çalışmalar kapsamında Diyarbakır merkezli suç örgütünün; sosyal medya üzerinden "evde kına paketleme, kalem montajı" gibi sahte iş ilanları verdikleri tespit edildi.

Açıklamada, "Örgüt içerişinde 'hacker' olarak tabir edilen şahıslar tarafından açılan binlerce sahte sosyal medya hesapları ile sahte iş ilanlarının altına güven verici yorumlar yaptıkları, vatandaşlardan başvuru ücreti ve teminat bedeli adı altında talep ettikleri ücretleri örgüte ait hesaplara EFT ve sahte kimliklerle açılan GSM hatlarına cebe havale yöntemleri ile gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir." denildi.

Operasyonların içeriğine ilişkin bilgilerin paylaşıldığı açıklamada, "Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatları doğrultusunda 3 ay süren kapsamlı çalışmalar sonucu, Diyarbakır merkezli olmak üzere Mersin ve Gaziantep illerinde yapılan eş zamanlı operasyon sonucu 15 farklı adrese baskın düzenlenmiştir." ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında, "Düzenlenen operasyonlarda 13 şüpheli gözaltına alınmış, yapılan aramalar sonucu yaklaşık 55 bin Amerikan Doları, 12 bin Türk Lirası ve 570 bin TL değerinde bin 300 gram altın olmak üzere toplam değeri bir milyon TL’ye yaklaşan malvarlığına el konulmuş, bir adet tabanca ve bu silaha seri atış imkânı sağlayan aparat, çok sayıda dijital materyal, bilgisayar ve cep telefonu ele geçirilmiştir." denildi.

Gözaltına alınan şüpheliler, yargılanmak üzere adliyeye sevk edildiler.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER