HaberlerGündemOkullar kendi elektriklerini kendileri üretecek

Okullar kendi elektriklerini kendileri üretecek

Adıyaman Mimar Sinan Meslek Teknik Anadolu Lisesinde kurulan güneş panelleri sayesinde hem okulun hem de 235 evin bir yıllık elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Okullar kendi elektriklerini kendileri üretecek

Millî Eğitim Bakanlığının "Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Projesi" kapsamında Mimar Sinan MTA Lisesinin kurduğu güneş panelleri kullanıma hazır hale geldi.

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada "Eğitim Bakanlığımızın 'Temiz Enerji ve Enerji Verimliliği Projesi' kapsamında ilimizde uygulanacak olan 120 milyon lira yatırım bedelli enerji projesinin ilk adımı olan, Mimar Sinan Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde Güneş Enerjisi Santrali (GES) yapım çalışması kapsamda; 16 Eylül 2020 tarihinde 350 KW AC güç, 450 KWP civarında DC güç kurulması için ihale edilmiştir. 21 Eylül 2020 tarihinde iş yeri teslimi yapılmış olan ihalede bitim aşamasına gelinmiştir. Sistem devrede olup geçici kabul işlemleri başlatılmıştır. Mimar Sinan MTAL'de yapılacak olan çatı üzeri güneş enerji santrali sayesinde okulun tüm elektrik ihtiyacı karşılanacağı gibi üretilen ihtiyaç fazlası elektrik ise şebeke üzerinden satılacaktır. Proje sayesinde yaklaşık 235 hanenin yıllık enerji tüketimine denk gelen enerji üretilecektir. Ayrıca yıllık 405 ton karbon salınımının önüne geçilecektir." denildi.

Yapılan açıklamanın devamında "Bu yatırımlar neticesinde hem enerji üretilecek hem de enerji tasarrufu sağlanacaktır. Bu projemizle okulumuzun çatılarına kuracağımız fotovoltaik panellerle enerji verimliliği dönüşümü ile okulumuzun kaynak ihtiyacını karşılamanın yanında şehir şebekesine satabileceğimiz fazla enerji üretimi de sağlanacaktır. Projeden elde edinilen kazanımların tekrar eğitim yatırımlarına döndürülmesi hedeflenmektedir. Projenin kazanımlarından biri de öğrencilerde temiz enerji bilincinin oluşturulması, karbon, sera gazı salınımının azaltılması, çevreye duyarlı okul konsepti anlamında da örnek olmasıdır. Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet Alagöz'le görüşen Proje Yürütücüsü Bakanlık Müsteşarı Yüksek Mühendis Recep Akpak, proje hakkında bilgi vererek en kısa sürede elektrik üretimine başlayıp okulumuzun ihtiyacının bu panellerden karşılanacağını söyledi." ifadeleri yer aldı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER