HaberlerGündemMimar Sinan 9 Nisan Mimarlar gününde İstanbul'da anılacak

Mimar Sinan 9 Nisan Mimarlar gününde İstanbul'da anılacak

Osmanlı döneminin en önemli mimarlarından olan ve "İstanbul siluetine imzasını atan mimar" olarak tarihe geçen Mimar Sinan, "9 Nisan Mimarlar Günü" kapsamında İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen etkinliklerle anılacak.

Mimar Sinan 9 Nisan Mimarlar gününde İstanbul'da anılacak

Süleymaniye Camii'nde Cuma namazı sonrasında düzenlenecek olan program ile ilgili konuşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "Sadece İstanbul’da 335 eserin altında imzası olan Mimar Sinan’ın, 9 Nisan günü, Süleymaniye’de kılınacak Cuma namazı sonrası mezarı başında anılacak. Mimar Sinan, kendi eseri olan Süleymaniye Cami’ni 464 yıl önce yine bir Cuma günü açmıştı. Mimar Sinan’ı Anma ve Mimarlar Günü, yine bir Cuma gününe denk geldi. İstedik ki, ‘beni hayırla yâd edin’ diye vasiyet eden bu büyük mimarı kabri başında dualarla analım." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER