HaberlerGündemMAZLUMDER: Hilafet talebi din ve ifade özgürlüğüdür

MAZLUMDER: Hilafet talebi din ve ifade özgürlüğüdür

Hizb-ut Tahrir tarafından çekilen "Hilafetsiz 100 Yıl Yeter Artık" başlıklı videolar sonrasında yaşanan gözaltılarla ilgili yazılı açıklama yapan MAZLUMDER, hilafet taleplerinin din ve ifade özgürlüğü olduğunu söyledi.

MAZLUMDER: Hilafet talebi din ve ifade özgürlüğüdür

İstanbul, Bilecik ve Afyonkarahisar'da çekilip sosyal medyada paylaşılan videoların din ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirten MAZLUMDER, hilafet taleplerinin gözaltı ve ceza soruşturmalarıyla engellenmemesi gerektiğini vurguladı.

"Hilafet talebi din özgürlüğü kapsamındadır"

Açıklamada, "İstanbul, Bilecik ve Afyonkarahisar'da "Hilafetsiz 100 Yıl Yeter Artık" başlıklı video çeken ve 'Müslümanlara sesleniyoruz! Hilafeti yeniden kurun' talebinde bulunan 11 kişi, bu talepleri nedeniyle gözaltına alınmış ve haklarında ceza soruşturması başlatılmıştır. Baskı, cebir ve şiddet yöntemleri kullanılmadan, silahsız ve saldırısız bir şekilde kamera karşısında böyle videoların çekilip sosyal medyada paylaşılması açık bir ifade özgürlüğüdür. Halife kavramı ise bir dinin genel temsilcisine verilen addır ve bu yüzden 'hilafet talebi' din özgürlüğü kapsamındadır. Bu dinin mensuplarının kendileri için bir temsilci talep etmeleri, liderlerine bu ismi vermek istemeleri meşru bir hak olup engellenemez. İfade özgürlüğü sadece genel kabul gören ve beğenilen fikirler için değil, genel kabule uymayan rahatsız edici fikirler için de geçerlidir." denildi.

İfade özgürlüğünün temel insan haklarından biri olduğunu hatırlatan MAZLUMDER, ifade ve din özgürlüğü kapsamındaki söz konusu taleplerin engellenmemesi, gözaltı ve ceza soruşturmalarına konu edilmemesi gerektiğini vurguladı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER