HaberlerGündemMAZLUMDER: Çin Doğu Türkistan'a uyguladığı politikalarında şeffaf olmalıdır

MAZLUMDER: Çin Doğu Türkistan'a uyguladığı politikalarında şeffaf olmalıdır

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi'nin Türkiye'yi ziyaretine ilişkin açıklama yapan MAZLUMDER, Çin'in Uygurlara yönelik asimilasyon politikaları ve insan hakları ihlallerinden derhal vazgeçmeye, iddialar gerçeği yansıtmıyorsa şeffaf olmaya davet etti.

MAZLUMDER: Çin Doğu Türkistan'a uyguladığı politikalarında şeffaf olmalıdır

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi', 6 ülkeyi kapsayan ziyaretler çerçevesinde 25 Mart tarihinde Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Gerçekleşen ziyarete ilişkin MAZLUMDER'den yapılan yazılı açıklamada, "Birleşmiş Milletler ve uluslararası insan hakları örgütleri raporlarında Çin, Uygurlara karşı asimilasyon politikaları uygulamakla, toplama kamplarında gayri insani şartlarda zorla tutmakla ve istekleri dışında çalışmaya zorlamakla suçlanmaktadır. Çin hükümeti ise asimilasyon politikalarını ve toplama kampları uygulamalarını bugüne kadar hep inkâr etme yolunu tercih etmiştir. MAZLUMDER olarak Çin’i Uygurlara karşı uygulanan asimilasyon politikalarından ve insan hakları ihlallerinden derhal vazgeçmeye bu iddialar gerçeği yansıtmıyorsa şeffaf olmaya ve Uygurların yaşadığı bölgeyi ve kampları bağımsız insan hakları kuruluşlarının denetimine açmaya davet ederiz. Bağımsız kuruluşlardan oluşan bir gözlem heyetinin kabul edilmesi ve bağımsız gözlem yapılmasına imkân verilmesi halinde böyle bir heyette yer almak istediğimizi Çin hükümetine ve kamuoyuna ilan ederiz." ifadelerine yer verildi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER