HaberlerGündem​Mardin İl Müftüsü Çelik üç ayların önemine dikkat çekti

​Mardin İl Müftüsü Çelik üç ayların önemine dikkat çekti

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni içinde barındıran üç aylar, yarın başlıyor. Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik,üç aylar vesilesi ile unutup terk edilen hasletlerin yeniden hatırlandığını, bunun da ayrı bir güzellik olduğunu söyledi.

​Mardin İl Müftüsü Çelik üç ayların önemine dikkat çekti

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan mübarek Ramazan ayının habercisi olan üç aylar (Recep, Şaban, Ramazan) yarın başlıyor. 18 Şubat Perşembe günü ise Regaip Gecesi ihya edilecek.

Coronavirus (Covid-19) salgını sebebiyle geçen sene camilerde idrak edilemeyen mübarek geceler ve ramazan ayı bu sene de maalesef salgın hastalığının gölgesinde geçecek.

Dünyanın tamamını etkisi altına alan salgın sürecinde idrak edilecek olan üç aylar ile ilgili İLKHA muhabirine konuşan Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik, mübarek üç ayların fırsat ayları olarak bilinmesi gerektiğini söyledi.

 “Regaip Kandili 18 Şubat'ta ihya edilecek”

Üç ayların yarın başlayacağını ve 18 Şubat’ta ise Regaip Kandili’nin ihya edileceğini hatırlatan Müftü Çelik, şöyle konuştu:

“Resul-i Ekrem (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bu aylara girdiğinde, ‘Ya Rabbi Recep ve Şaban'ı bizlere bereketli kıl ve bizleri Ramazan’a ulaştır.’ diye dua ediyordu. Bizler de duayı tekrarlayarak dua edelim. Bizim kültürümüzde, geleneklerimizde bulunan ve Müslümanların dağınıklarını, savuruşlarını toparlayan, onları tekrar eski özüne, köküne, yaratılış gayesine dönüştüren böyle güzel üç aylarımız var. Bu aylar; Recep, Şaban ve Ramazan’dan müteşekkildir.”

“Toparlanmamıza, yaratılış gayemize, fıtratımıza dönmek için bize verilmiş bir fırsattır”

Mübarek üç ayların salgın hastalıktan kurtulmak için fırsata dönüştürülerek bol bol dua edilmesine vesile kılınması gerektiğini hatırlatan Müftü Çelik, “Bu salgın günlerinde de millet olarak hatta âlemi insan olarak bir sıkıntı, bunalım, buhran içerisindeyiz. Bu salgın öyle yordu ki, kimi zaman bu hastalığın geçmeyeceğine dair umutsuzluklar oldu. Salgından dolayı da ekonomik olarak dünyada da bir sıkıntı, bir kriz yaşanıyor. Dolayısıyla eğer insanlar dinden de habersiz ise, dine dair malumatları, kadere dair bir bilgisizlik varsa da kendi içlerinde çözemedikleri bir kriz yaşıyorlar. Böyle bir ortamda üç ayların gelişi bizim için büyük bir nimettir. Hem kalbimizi ferahlatan hem Allah’ın (azze ve celle) ‘biz sizin sahibinizim, velinizim, sizi tekrar temizlemeye, affetmeye, tekrar eski aydınlık günlerinize döndürmeye kadirim.’ diye Allah’ın bize gösterdiği bir mucize ve müjdedir. Toparlanmamıza, yaratılış gayemize, fıtratımıza dönmek için bize verilmiş bir fırsattır.” 

“Allah (azze ve celle) iyi ki bize bu üç ayları vermiş”

Müftü Çelik, “Kurban Bayramı’ndan sonra biraz daha kendimizi dünyaya kaptırmış ve dinin bize emrettiği güzelliklerden habersiz olarak yaşarken, Allah (azze ve celle) ‘Ey İnsanlar! Benden korkun. Sorumluluğunuz bilincinde olun. Allah’tan hakkıyla korkun ve herkes yarın için ne hazırladığına bir baksın.’ (Haşr Suresi – 18) ayeti üç aylar geldiğinde daha net ve daha anlaşılır görüyoruz. Çünkü biz insanların bazı zafiyetlerimiz ve eksikliklerimiz var. Nefis taşıyoruz. Eğer ibadetlerimiz ve namazımız yoksa Allah’a karşı sorumluluklarımızı yerine getiremiyorsak, ahlaktan habersiz yaşıyorsak şeytan ve nefis hemen bizi alt edip mağlup eder ve onların kulu-kölesi olmuş oluruz. Onun için Allah, başkasına ‘kul-köle olmayın’ diyor. Bizi seven Allah, kullarına karşı merhametinin ve şefkatinin bir göstergesi olarak bu üç ayları bize nasip etmiş. Bazı insanlar, ‘üç aylar farklı bir şey değildir, onun içerisindeki kandillerin bir anlamı yoktur’ diyebilir ama biz Müslümanlar, bu topraklarda yaşayan insanlar yıllar yılı Regaip, Miraç, Berat kandilleri ile ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni içerinde barındıran üç aylar vesilesi ile yeniden imanına tutunmuştur. Unuttuklarımızı, terk ettiklerimizi ve gaflete düştüğümüzü birçok hasletlerimizi yeniden üç aylarda hatırlamışız, özümüze dönmüşüz, hayat muhasebesini yapmışız, Rabbimize yönelmişiz, tövbe istiğfar etmişiz, bu da bizim için ayrı bir güzelliktir. İyi ki, Allah (azze ve celle) bize bu üç ayları vermiş. Ramazan-ı Şerifi vermiştir. Bu aylarda elimizden geldiğince infak ederek yardıma muhtaç kardeşlerimizi unutmamalıyız. Mardinli kardeşlerimizin Recep, Şaban ve Ramazan aylarını tebrik ediyorum.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER