HaberlerGündemMardin’de “Turizm Platformu” oluşturuldu

Mardin’de “Turizm Platformu” oluşturuldu

Kentin turizm potansiyelini güçlendirmek amacıyla "Mardin Turizm Platformu" kuruldu.

Mardin’de “Turizm Platformu” oluşturuldu

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) konferans salonunda gerçekleşen toplantıya Vali Demirtaş’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Gürsel Temurci, Artuklu Üniversitesi Rektörü İbrahim Özcoşar, DİKA Genel Sekreteri Dr. Ahmet Alanlı ve turizm dernekleri temsilcileri katıldı.

Toplantıda, dört paydaşının bulunduğu platformun ev sahipliğini ve sekreteryasını ilk etapta Dicle Kalkınma Ajansının yapacağı kararlaştırıldı.

Mardin’in dünyada eşi benzeri olmayan tarihi ve turistik bir şehir olduğunu belirten Vali Demirtaş, şöyle konuştu:

“Tarihsel süreç içinde Mardin; Babil, Asur, Selçuklu, Artuklu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bugün mirasçısı olduğumuz birbirinden farklı özelliklere sahip bu uygarlıklar, Mardin’de derin izler bırakmıştır.  Bilindiği üzere Mardin, Mezopotamya Ovası’na hakim konumu, zengin tarihi, kültürel ve turistik değerleri, doğal güzellikleriyle ulusal ve uluslararası turizm alanlarında yüksek potansiyele sahip, önemli bir kenttir. Farklı kültürlerin, dinlerin ve insanların yüzyıllardır birlikte yaşadığı bu eşsiz ve geçmişine sadık, misafirlerini vefalı bir dost gibi her zaman kucaklayan Mardin'in, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerinin daha fazla bilinmesi ve turizm sektöründe hak ettiği yeri alabilmesi için Mardin Turizm Platformunu harekete geçiriyoruz. Turizm Platformu ile birlikte bütün paydaşları tek bir çatı altında toplayacak ve birlikte hareket edeceğiz. Mardin özelinde turizm tanıtım ve markalaşma stratejilerini birlikte oluşturacağız.”

Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar da Mardin'in sahip olduğu potansiyelinin eşsiz olduğunu söyledi. İnanç ve kültür turizminde Mardin'in dünyanın en önemli destinasyonlarından birine dönüştüğünü aktaran Özcoşar, “Mardin ile ilgili ne yapılması gerekiyorsa bunu hep birlikte planlayarak kenti her alanda çok daha üst sıralara çıkarmamız gerekiyor.” dedi.

DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı ise turizm sektöründe şehrin sahip olduğu özgün değerleri öne çıkartarak hak ettiği yere getirmeyi amaçladıklarını aktardı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER