HaberlerGündemMalatya'da Doğu Türkistan'daki Çin zulmüne dikkat çekmek için okuma etkinliği düzenlendi

Malatya'da Doğu Türkistan'daki Çin zulmüne dikkat çekmek için okuma etkinliği düzenlendi

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Malatya İl Başkanı Mehmet Sağdıç, Çin'in, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan'da sistematik katliamlar gerçekleştirdiğini ve yaşanan zulme kimsenin duyarsız kalmaya hakkının olmadığını söyledi.

Malatya'da Doğu Türkistan'daki Çin zulmüne dikkat çekmek için okuma etkinliği düzenlendi

MTTB Malatya İl Başkanlığı, Çin'in Doğu Türkistan'da yaptığı zulüm ve katliamlara dikkat çekmek için "Kütüphaneler Haftası" nedeniyle Yeni Camii Meydanında kitap okuma etkinliği ve ardından basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını okuyan MTTB Malatya İl Başkanı Sağdıç, mesafe olarak uzak ama gönül mesafesi olarak yakın olan Doğu Türkistan'dan yükselen çığlığa kayıtsız kalmamak adına bu etkinliği düzenlediklerini kaydetti.

"Bütün dünya yaşanan zulme kör, sağır, dilsiz!"

Sağdıç, "Yaklaşık 300 yıldır Doğu Türkistan'da bir millet kan ağlarken; bütün dünya kör, sağır, dilsiz; bu hayasız, bu alçakça zulmü seyretmek şöyle dursun görmüyor bile. Ne yazık ki, milletimizin büyük çoğunluğunun yaşanan insanlık dramından haberi bile yok. Çin, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan'da sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir. Türkistan kan gölü haline gelmişken başta İslam ülkeleri ve uluslararası kamuoyu yaşanan dramı görmezden gelmekte, sözde 'insan hakları savunucuları' susmaktadır. Doğu Türkistan'da evlerinden, yurtlarından edilmiş bir millete, katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatmaya hakkı yoktur. Bizler bu durumu görmezden gelmeyeceğiz ve susmayacağız." dedi.

"Doğu Türkistan'da yaşananlar '1 Nisan şakası' değil tamamen gerçek"

Dünya tarihinde bir milletin topyekün gözaltına alındığı; kadın, erkek, genç ve yaşlıların toplama kampları ve hapishanelere atıldığı, sokaklarda dahi yüz tanıma sistemiyle adım adım izlendiği başka bir dönemin olmadığına vurgu yapan Sağdıç, şöyle devam etti:

"Bir çadıra ya da pusulaya sahip olmak, pasaportu olmak, başörtüsü takmak, camiye gitmek, oruç tutmak gibi nedenler toplama kamplarına alınmaya yeterli bir sebep olarak görülmektedir. İslam İş Birliği Teşkilatı ya da İslam ülkeleri bu zulme karşı susmamalıdır. Çünkü şu anki tutum Çin'i cesaretlendirmiştir. Mübarek Ramazan ayının kapısında beklerken Müslüman bir milletin bu zulümlere uğramaya devam etmesi kabul edilmemelidir. Bizler Milli Türk Talebe Birliği gençliği olarak bugün zulme, soykırıma ve vahşete dur demek için Kütüphaneler haftası dolayısıyla kitaplarımızla buradayız. Doğu Türkistan'da olanların 1 Nisan şakası olmadığını tamamen gerçek olduğunu buradan haykırıyoruz."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER