HaberlerGündemKuraklık riski altındaki Gaziantep’te yağan yağmur sevindirdi

Kuraklık riski altındaki Gaziantep’te yağan yağmur sevindirdi

Beklenen mevsimsel yağışların düşmemesi nedeniyle hububat ekili arazilerde ekinlerin çürüme riski taşımaya başladığı Gaziantep, aylar sonra yağışlı havanın etkisi altına girdi.

Kuraklık riski altındaki Gaziantep’te yağan yağmur sevindirdi

Sonbaharın kurak geçmesi ve barajlardaki suyun gittikçe azalması nedeniyle Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de geçtiğimiz aralık ayında cuma namazının ardından bütün camilerde yağmur duası yapılmıştı.

Kış mevsiminin ortasına gelinmesine rağmen yeterli yağış alamayan Gaziantep ve çevre illerde meyve ağaçlarının erken açma tehlikesi baş göstermişti. Yeterli yağışların düşmemesi nedeniyle ekili hububat alanlarında da büyük tehlike oluşmuştu.

Beklenen mevsimsel yağışların düşmemesi nedeniyle hububat ekili arazilerde ekinlerin çürüme riski taşımaya başladığı Gaziantep, aylar sonra yağışlı havanın etkisi altına girdi.

Yaklaşık bir ay sonra dün akşam saatlerinde ilk kez başlayan sağanak yağış bir anda yüzleri güldürdü. Dün akşam başlayan ve sabah saatlerine kadar devam eden sağanak yağış kentte etkili oluyor.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde ölçüldüğü kentte, kurak giden kış hem çiftçiyi hem de vatandaşları endişelendiriyordu. Ancak dün akşam saatlerinden sonra etkili olmaya başlayan sağanak yağış yüzleri güldürdü.

Dünden bu yana kentte etkili olan yağış, henüz istenilen seviyede olmasa da vatandaşı sevindirdi. 

Uzun zamandır kurak bir dönem geçiren Gaziantep’in yağışlı bir havanın etkisine girmesine sevinen ve yağış nedeniyle Allah’a şükreden vatandaşlar, aylarca hasret kaldıkları yağmurun yağmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Mehmet Dölek

“Yağmurun yağmasına sevindik”

Kuraklık nedeniyle endişelendiklerini belirten Mehmet Dölek, “Allah’ın rahmet ve bereketi maşallah yağıyor. Allah’ım bugünlerden geri koymasın. Allah’ın rahmetini beklemek lazım. Allah’ın dediği olur. Yağmur mevsimine göre yağar. Yağmur tam mevsiminde yağdı. Buna da şükürler olsun.” dedi.

Yılmaz Bağcı

“Allah’a şükürler olsun”

Hububat ekili arazileri çürüme riski taşımaya başlayan çiftçilerin aylardır bu yağmuru beklediklerini belirten Yılmaz Bağcı, “Allah’a şükürler olsun. Allah’ın hikmetinden sual olmaz. Allah’ım yağmurunu bugünlere nasip etti. Allah’a şükürler olsun, güzel bir yağmur yağıyor. İnşallah devamı gelir. Allah-u Teâla bizi rahmetiyle kuşatsın. Yağmur olmazsa arpa, buğday ve mercimek olmaz, darlık çekeriz. Yağmur olmalı ki bereket olsun ama yağmur olmazsa hiçbir şey olmaz. Allah-u Teâla dar günde yağmurumuzu gönderdi. İnşallah bundan sonra da devam eder. Ülkemiz için lazım olan hububat ürünlerimizde yetişir.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER