HaberlerGündemKısıtlamaların gevşetildiği Gaziantep’te Covid-19 vakaları artıyor

Kısıtlamaların gevşetildiği Gaziantep’te Covid-19 vakaları artıyor

Sarı renkle gösterilen orta riskli grupta yer alan Gaziantep’te “kontrollü normalleşme” ile hafta sonu kısıtlamaları başta olmak üzere diğer kısıtlamalar büyük bir oranda kaldırıldı.

Kısıtlamaların gevşetildiği Gaziantep’te Covid-19 vakaları artıyor

Uygulamanın ilk haftasında Gaziantep Valisi Davut Gül ve milletvekillerinden vaka artışı uyarısı geldi. “Kontrollü normalleşme” ile birlikte uzun bir aradan sonra hafta sonu kısıtlamalarının kaldırıldığı ve esnafın büyük bir oranda sevindiği kentte vaka sayıları tekrar artmaya başladı.

Vali Gül, Covid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarıyla düşüşe geçen vaka sayılarının yeniden yükselişe geçtiğine dikkat çekerek kurallara uyulması gerektiğini ve vatandaşları rehavete kapılmamaları yönünde uyarmıştı.

Ak Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de kentte vaka sayılarının yükseliş eğiliminde olduğuna dikkat çekerek vatandaşlara tedbirlere uyulması için çağrıda bulundu.

Yazılı bir açıklama yapan Koçer, yerinde karar döneminin “normalleşme” sürecinde kritik bir önem taşıdığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı çerçevede yeni “kontrollü normalleşme” sürecinin başlamış olmasının umut verici olduğunu ifade eden Koçer, “Bu sürecin yerinde karar mekanizmasıyla yönetilmesi ve düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli iller şeklinde değerlendirilecek olması ayrıca önemlidir. Zira tedbirlerin sıkılaştırılması, gevşetilmesi kararı şehrimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecektir.” dedi.

“Vakaların yükseliş eğiliminde olduğunu görmekteyiz”

Halkın ve esnafın uzun süredir “normalleşme” sürecini beklediğini anımsatan Koçer, “Belirlenen kurallar çerçevesinde yeniden yasaklar kalktı ve esnafımıza alışveriş kolaylığı sağlanan imkanlara kavuştuk. Ancak vakaların şehrimiz Gaziantep’te yükseliş eğiliminde olduğunu görmekteyiz. Salgın tedbirlerinin ne düzeyde uygulanacağının bizlere bağlı olduğu unutulmamalıdır. Kontrollü yeni normalin ve bir adım ilerisi tam normalleşmenin şartı her bir vatandaşımızın temizlik, maske, mesafe kuralına riayet etmesidir.” ifadelerini kullandı.

“Herkesi tedbirli olmaya davet ediyorum”

Gaziantep’in 100 binde vaka sayısının 44.40 ile orta risk grubunda olduğuna dikkat çeken Koçer, “Bu tabloyu olumlu yönde ilerletmek veya tersine çevirmek tamamen bizlerin elinde. Azim, mücadele ve başarının şehri Gaziantep’in sosyal aktiviteyi arttırırken tedbirlere azami riayet ederek ekonomik canlanmayı sürdürülebilir kılacağına, her alanda olduğu gibi salgınla mücadelede de örnek olacağına inanıyor ve herkesi tedbirli olmaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER