HaberlerGündemKadri Yıldırım vefat etti

Kadri Yıldırım vefat etti

​Prof. Dr. Kadri Yıldırım, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Kadri Yıldırım vefat etti

Geçtiğimiz günlerde beyin kanaması geçiren HDP eski milletvekili Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakıma alınmıştı.

Yıldırım'ın vefat ettiği belirtildi.

Kadri Yıldırım kimdir?

Akademisyen, ilahiyat profesörü olan Kadri Yıldırım, 5 Şubat 1959 yılında Diyarbakır'ın Lice ilçesinde doğdu.  İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da yaptı. Üniversiteyi bitirdikten sonra 1986 yılından itibaren 13 yıl öğretmenlik yaptı. 1994-1998 yılları arasında Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında yüksek lisans ve doktora yaptı. 1999 yılında Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne yardımcı doçent olarak atandı. 2004 yılında doçent oldu. 2010 yılında profesör oldu.

Mardin Artuklu Üniversitesi rektör yardımcılığı, bu üniversiteye bağlı Yaşayan Diller Enstitüsü müdürlüğü, bu enstitüye bağlı Kürt Dili ve Kültürü ana bilim dalı koordinatörlüğü, aynı üniversitenin İlahiyat Bilimler Fakültesi kurucu Dekanlığı görevlerinde bulundu.

Kürtçe, Arapça, Farça dil, edebiyat ve coğrafyası üzerine 14 kitabı ve birçok akademik tebliğ makaleleri bulunmaktadır.

Yıldırım, bir dönem Siirt Milletvekilliğini de yapmıştır.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER