HaberlerGündemKADES'te Kürtçe'nin olmamasına AK Partili vekilden tepki

KADES'te Kürtçe'nin olmamasına AK Partili vekilden tepki

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, İçişleri Bakanlığı'nın KADES uygulamasında Kürtçe diline yer vermemesine tepki gösterdi.

KADES'te Kürtçe'nin olmamasına AK Partili vekilden tepki

İçişleri Bakanlığı tarafından 2 Ocak 2020 tarihinde imzalanarak yürürlüğe giren "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi" uyarınca Kadın Destek Uygulaması (KADES) isimli uygulama hazırlandı.

Bakanlık tarafından hazırlanan uygulamada başta Kürtçe olmak üzere Türkiye'de konuşulan dillerin yer almaması tepkilere neden oldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün İçişleri Bakanlığı'nın KADES uygulamasında Türkçe'nin yanı sıra Farsça, Arapça, İngilizce, Rusça ve Fransızca dil seçenekleriyle hizmet vereceğini açıklamasının ardından Kürtçe’nin olmaması, kamuoyunda tepkiyle karşılandı.

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, KADES uygulamasında Kürtçe'nin dil seçenekleri arasında yer almamasına tepki göstererek şunları söyledi:

“Bir dilin yok sayılması asgari o dili konuşanların yok sayılmasıdır. Bu ülkenin en kadim unsurunu teşkil eden bir halkı yok saymanın ise hiçbir izahı olamaz. Umarım KADES uygulamasındaki eksiklik en kısa sürede giderilerek Kürtçe de kardeş diller arasındaki yerini alır.” dedi.

Atalay, bir diğer paylaşımında ise, “Dillerinizin ve renklerinizin farklı farklı oluşu O'nun ayetlerinden birer ayettir.' (Rum 22)… Diller arasında ayırımcılık yapmak hukuken suç, dinen günah, ahlaken ayıptır.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER