HaberlerGündem​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması

​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması

​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması

Malatya’da bir daireyi birden fazla kişiye satarak dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla suçlanan inşaat firması sahip ve yöneticilerine düzenlenen operasyonda 6 kişi gözaltına alınmış, 4 şüphelinin ise arandığı bildirilmişti. Buna duyan mağdurlar ile avukatları Malatya Adliye Sarayının yanında bir araya gelerek basın açıklaması düzenlediler.

Basın açıklamasını okuyan Avukat Elmas Karakış, daha önce toplu olarak yaptıkları suç duyurularının nihayete erdiğini “dolandırıcılık” suçundan gözaltına alınan şüphelilerin en ağır ceza ile yargılanmalarını sağlayacaklarını kaydetti.

Mağdurlardan Yeter Akın ve Dilara Varol ise mağduriyetlerinin giderilmesi ve gözaltına alınan şüphelilerin salı verilmemesi çağrısında bulundular.

“Bugün toplu olarak yapmış olduğumuz suç duyurularımızın nihayete erdiği bir gündür”

Avukat Karakış, “Bugün Malatya Cumhuriyet Başsavcılığımıza toplu olarak yapmış olduğumuz suç duyurularımızın nihayete erdiği bir gündür. Basında da çıkan haberlerde görmüş olduğunuz Alaca İnşaat, Alaca Yapı İnşaat, Suyap Yapı Grubu inşaat yetkilileri başta olmak üzere A. A, M. F. A, Y. A, N. A, Ö. D, A.D. ve onların işbirlikçileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımıza yapmış olduğumuz başvurular neticesinde savcılık sesimizi duymuş ve bu kişilerin cezalandırılması adına önemli adımlar atılmıştır. Adalet ve hukukun tecellisinin bundan sonraki aşamamada da devam edeceği hususunda inancımız tamdır.” dedi.

“Bir ev birden fazla kişiye satılmış aynı zamanda bu şahısların paravan şirketler ve üçüncü kişileri kullanarak mal varlıklarını kaçırma girişimleri olmuştur”

İnşaat yetkililerin Malatya da bir daireyi birden fazla kişiye satarak ve tapuları daire sahiplerine vermediklerini ileri süren Karakış şöyle devam etti:

“100-150 sayıda kişinin mağduriyetine yol açtıran Alaca İnşaat yetkililerinin işlemiş oldukları suç nitelikli dolandırıcılık kapsamındadır. Bir ev birden fazla kişiye satılmış aynı zamanda bu şahısların paravan şirketler ve üçüncü kişileri kullanarak mal varlıklarını kaçırma girişimleri olmuştur. Halihazırda dahi Ankara ve bazı illerde inşaat faaliyetleri devam etmektedir. Takdir sayın hâkim ve savcılarımızındır. Fakat daha fazla mağduriyetlerin artmaması ve başka insanların dolandırılmaması adına bu kişilerin serbest kalmaması ve tutuklanması arzumuz vardır. Birden fazla kişinin nitelikli olarak dolandırıldığı kimi mağdurdan 100 bin, 150 bin, 200 bin kimisinden de toplam daire bedelini almış olmalarına rağmen daire iadesi olmak bir tarafa çoğu inşaatlar başlamamıştır bile, zincirleme suç vardır. Suçluların en ağır ceza ile yargılanması talebimiz vardır.”

​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması

“Yüzlerce ailenin çocuğun kadının hayatına olumsuz manada etki etmişlerdir”

Karakış, “Hem biz avukatları hem de mağdurları defalarca kez bu mağduriyetlerin giderileceği hususunda kandırmışlardır. Yıllar içinde yapmış oldukları isme dayanarak 2017 yılı itibari ile bu suça yönelik eylemleri başlamıştır. Alaca Yapı İnşaat A. A, Y. A. önderliğinde başlayıp devamında M. F. A, R. A. ve N. A. ile devam etmiş akabinde içinde ayrılanlar ile birlikte mevcut halini almıştır. Fakat ortak olan ve çıkan kimselerde kanunen 2 yıl gibi bir süre ile müteselsilen sorumluluk taşımaktadır. Bu nedenle tüm bu kişilerin yargılanması talebimiz vardır. Ayrıca arsa sahipleri dairelerin tapuları kendilerinde olmasına rağmen daireler birden fazla kişilere verilirken neden imza atma hususunda hassas davranmadılar. Paravan şirketlere devirler yapılırken arsa sahiplerinin de bilgileri vardı, sayın savcılığımızca bu durumunda incelenmesini talep ediyoruz.  Bu saatten sonra adaletin ve hukukun doğru tesisi için başta başsavcılığımız ağır ceza komisyonumuza inancımız tam olmak ile birlikte biz de hukukçular olarak gerekeni yapacağımızın sözünün verip bu kişilerin en ağır ceza ile yargılanmalarını sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması

“Yemedik içmedik topladık onlar götürüp yediler”

2014 yılında kendilerinden bir daire parasının alındığını ve mağdur edildiklerini belirten mağdurlardan Yeter Akın, “Ben ve eşim ikimiz de emekliydik bu parayı zar zor topladık. Y.A, F.A, N.A. ve M.A. bizleri mağdur etti. M.A. Almancıları getirdi bizlerin dairelerini onlara sattı. Benim dairem 3’üncü kattaydı gitti başkasına sattılar. Biz adalet istiyoruz ve adalete güveniyoruz. Yedi senedir mağduriyetimiz devam ediyor. Yeter artık! Hepimiz fakiriz. Yemedik içmedik topladık onlar götürüp yediler. Bunu kimse kabul etmez bizde kabul etmiyoruz.” diyerek yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi.

​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması

“En kısa zamanda tüm mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz”

Bugün buruk bir sevinç yaşadıklarını belirten mağdurlardan Dilara Varol ise “Gözaltına alınan muhasebecinin bırakıldığı söyleniyor. Neden salıvermişler? Ö.D. muhasebecinin bırakılmasına çok üzüldük. Onunda içeride olmasını istiyoruz. Bu kadar insan mağdur! Amaçları fakirden alıp zengine satmaktı. Amacımız daha da mağduriyetlerin yaşanmaması ve bunların içeriden çıkmamasıdır. En kısa zamanda tüm mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER