HaberlerGündemGaziantep’te “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” uygulaması başladı

Gaziantep’te “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” uygulaması başladı

İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yayaların geçiş üstünlüğüne yönelik “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” uygulaması hayata geçirildi.

Gaziantep’te “Yayalar Kırmızı Çizgimiz” uygulaması başladı

Türkiye genelinde başlatılan etkinlikle kavşak giriş ve çıkışlarıyla, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, geçmek üzere olan yayalara durarak ilk geçiş hakkı verilme farkındalığının oluşturulması hedefleniyor.

Başlatılan uygulama kapsamında tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de yaya geçitlerinin ortasındaki çizgi kırmızıya boyanmaya başlandı.

Trafikte yayaların geçiş üstünlüğüne yönelik hayata geçirilen uygulama kapsamında Gaziantep'te yaya geçitlerine kırmızı çizgi çekilerek sürücüler uyarıldı.

Gaziantep Valisi Davut Gül de uygulama kapsamında Fevzi Çakmak Bulvarı'nda yaya şeridini kırmızıya boyadı. 

Uygulama sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Gül, trafikte yaya önceliğine dikkat çekti.

Yaya geçitlerinde vatandaşların karşıdan karşıya geçtiği sırada kazalar meydana geldiğini belirten Gül, “Her yıl çok sayıda vatandaşımızı ne yazık ki trafiğe kurban veriyoruz. Bunun da büyük bir kısmı yaya geçitlerinde meydana geliyor.  İçişleri Bakanlığımız trafik kazalarını azaltmak, özellikle yaya geçitlerindeki kazaların önüne geçebilmek için Türkiye genelinde farkındalık çalışmaları yapıyor. Bugün de İçişleri Bakanımız sayın Süleyman Soylu’nun talimatı ile Türkiye genelinde yayalarımızın kırmızı çizgimiz olduğuna dair mesaj vermek istiyoruz.” dedi.

Halka seslenen Gül, “Hemşerilerimizden ricamız trafik kurallarına uymaları ve yaya geçitlerinde yayalara mutlaka yol vermeleri. Yayalarımızın da mutlaka yaya geçitlerini kullanarak karşıdan karşıya geçmeleri. Bu kampanyayı ne kadar yayarsak o kadar sürücü ve yayalar bilinçlendirilir. Trafikte öncelik yayalarındır. Bugün sürücü, yarın yaya olabiliriz. Herkesin bu kurallara uyması gerekir.” diye konuştu.

Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir

“Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla başlayan trafikte yaya önceliği seferberliği yeni bir uygulamayla devam ediyor.

Işıksız yaya geçitlerindeki orta şeritler sembolik olarak kırmızıya boyanacak. Böylece sürücülere '”Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir'' mesajı verilecek.

Yaya geçitlerindeki "kırmızı çizgi" uygulaması ile birlikte trafik denetimleri de artırılacak.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER