HaberlerGündemGAP’a son yılların en büyük ödeneği ayrıldı

GAP’a son yılların en büyük ödeneği ayrıldı

AK Parti MKYK Üyesi Orhan Miroğlu, GAP Sulama Kanallarının Mardin Ovası'na ulaşması için yapılan çalışmaların neticesinde son yılların en büyük ödeneğinin bu yılki bütçeden ayrıldığını söyledi.

GAP’a son yılların en büyük ödeneği ayrıldı

AK Parti MKYK Üyesi, 25 ve 26 Dönem Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Mardin Ovası'nın GAP suyuna kavuşması için yapılan çalışmaların neticesinde son yılların bütçeden ayrılan en büyük ödeneğin bu yılki planlamayla gerçekleştiğini kaydetti.

 Miroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız'ı makamında ziyaret ederek Mardin Ovası'nda tarımsal sulamadan kaynaklı yaşanan sorunları bir kez daha dile getirerek, sorunun çözümü konusunda yapılan çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Kızıltepe ve Derik ovasında tarımsal sulamada yaşanan elektrik kesintilerinin bölge çiftçisinin tarımsal üretimine büyük darbe vurduğunu altını çizen Miroğlu, sürdürülebilir bir tarım politikası ve üretimi için olmazsa olmazların başında bölge üreticisinin yüksek girdi maliyetlerinin önüne geçilmesi gerektiğini, bunda da GAP Projesi'nin ama öncelikle de GAP Sulama Kanallarının Mardin Ovası'na biran önce ulaştırılması gerçeğiyle bir kez daha karşı karşıya kalındığına vurgu yaptı.

Bölge'de yaşanan üretim sorununun gerek ekonomik gerekse de sosyal anlamda ciddi sıkıntılara yol açacağına yönelik sorunu içeren bütün detayları AK Parti MKYK Toplantısının ardından hazırladığı mektupta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunduğunu hatırlatan Miroğlu, GAP Projesi gibi devasa bir projeye bütçeden ayrılan ödeneğin sorunu çözmekten çok sorunu daha da derinleştirdiğinin altını çizdiğini, bunun için de GAP Projesi'nin tamamlanması için ihtiyaç duyulan ödeneğin bütçeden ayrılmasını ve öncelikli olarak GAP Sulama Kanallarının Mardin Ovasına ulaştırılması talebinde bulunduğunu ifade etti.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız'a yaptığı ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle söz konusu projeye ayrılan ödeneğin son yıllarda ayrılan en ciddi ödeneğin 2021 yılı ödeneğinin olduğunu memnuniyetle öğrendiğini kaydeden Miroğlu, şöyle dedi:

“GAP Projesi için Mardin, Şanlıurfa ve Batman ayağı için bu yıl, kamulaştırmalar da dahil olmak üzere ayrılan bütçe, 3,3 milyar liradır. Mardin Ovası'nı sulayacak GAP Sulama Kanalları için ise geçtiğimiz yıl ayrılan bütçenin iki katı oranında 420 milyon lira ayrılmıştır. Hükümetimizce 2021 yılı bütçesinden GAP Projesi için ayrılan bu rakamlar, son yıllarda bu projeye ayrılan ödeneğin en büyüğü olarak kayırlara girmiştir. Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımız ve bürokratlarımıza minnettarız. Hayırlı olsun.”

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER