HaberlerGündemCumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikli sürücüsüz otobüsü test etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikli sürücüsüz otobüsü test etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki mühendisler tarafından geliştirilen dünyanın ilk seri üretim 4'üncü seviye sürücüsüz elektrikli otobüsü Karsan Otonom Atak Electric’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde test etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikli sürücüsüz otobüsü test etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa ve Amerika'nın ilk seri üretim sürücüsüz elektrikli otobüsü Karsan Otonom Atak Electric'in ilk yolcusu oldu.

Sürücü koltuğunun boş olduğu "seviye 4 otonom" özelliklerine sahip sürücüsüz otobüse binerek Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde tur atan Cumhurbaşkanı Erdoğan, otobüste incelemelerde bulunup, üretici firma yetkililerinden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, otobüsle turunu tamamladıktan sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Yapay zekanın ideal ürünlerinden bir tanesini Karsan ve ADASTEC'in ortaklaşa ürettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun test sürüşünün de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılmış olmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 metre boyundaki araçta herhangi bir sesin olmadığını, yapay zekanın yayalara, tüm trafik sinyallerine karşı duyarlı olduğunu belirtti.

"Bu, aynı zamanda temiz enerjinin de ön adımları"

Bunun Türkiye için bir iftihar vesilesi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karsan'ı ve ADASTEC'i tebrik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

Seri üretimle birlikte bu sektörde inanıyorum ki ülkemizin adını da markalarımızın adını da duyuracaklar, bunda hiç şüphem yok. Bunun da ilk adımının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden atılmış olması bizleri ayrıca mutlu etmiştir. Bundan sonraki süreçte de bu seri üretimle birlikte artık mazottu, benzindi bunlar kalkıyor. Her şey artık elektrikliye dönecek. Böyle bir sürecin içerisindeyiz. Bu tabi aynı zamanda temiz enerjinin de ön adımları. Çünkü dünya temiz enerjiye gidiyor. Bu iklim değişikliğinin tartışıldığı, en önde olduğu bir sürecin içerisinde... Bize de diyorlar 'Siz niye iklim değişikliği noktasında adım atmıyorsunuz?' Ben bunu diyenlere şunu söylüyorum, Amerika şu anda iklim değişikliği ile ilgili adımı atsın, biz de atarız. Onlar atmaz, biz atarsak... Bizim şu anda sanayimizde durum ortada. Bizim de güçlü bir sanayiye sahip olmamız için her şeyden önce bazı öncü ülkelerin bu adımı atması lazım. Biz, hiçbir zaman bu konuda geride kalmayız, adımı atacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk ile bir görüşme yaptığını hatırlatarak, kendisine bu konuları görüşmeye hazır olduklarını söylediklerini kaydetti.

Karsan ve ADASTEC'in güzel bir dayanışma örneği verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tebrik ediyorum, başarılar diliyorum. Ülkemiz, milletimiz için hayırlı olsun." dedi.

"Acaba fiyatlandırma nasıl olacak?"

Basın mensuplarının, "Otobüsü, yurt içinde yollarda görecek miyiz?" sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önemli olan sürümde kazanabilmek için acaba fiyatlandırma nasıl olacak? Rakamlar yüksek olursa talibi çok fazla olmaz. Patron biliyor bu işi. Gençler daha bu işlerden pek anlamaz, onlar hemen kazanmak isterler." yanıtını verdi.

"Otobüsler Külliyede kullanılacak mı?" sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu firma yetkililerine söylediğini, firmanın da "ne kadar isterseniz hemen" dediğini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle misafirler için bu durumun ses getireceğini söyledi.

"Makam aracınız yapay zekayla sürülebilir mi?" sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlerleyen zamanda niye olmasın? Tabi olur." cevabını verdi.

"Otobüs son derece güvenli ancak ilk bindiğinizde şoför koltuğunda kimsenin olmaması sizi tedirgin etti mi?" sorusuna karşılık da Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Önceden bilgilerini almıştım." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, inceleme yaptığı otobüse basın mensuplarını da aldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basın mensuplarıyla da tur atan Cumhurbaşkanı Erdoğan, otobüsün şu ada 25-30 kilometre hızla gittiğini belirtti.

Otobüsün özel misafirler için kullanılabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

Bu ülkemizde bir ilk. Ülkemizde böyle bir eserin ortaya konmuş olması bizi ciddi manada mutlu etti. İnşallah seri üretime de giriyorlar. İnanıyorum ki Cumhurbaşkanlığı olarak böyle bir icadı, icraatı ülkemizde gerçekleştirmiş olmak ve bunu da tabi ülkem, milletim, tüm sanayicilerimiz adına yaşamış olmak şahsıma, tüm üreticilerimize ayrı bir mutluluk veriyor. Bundan sonraki süreçte de bu seri üretim bizleri çok daha mutlu edecek. Temennimiz odur ki inşallah bizim sanayi ihracatında, üretiminde biz bu yerli, yapay zeka ile birlikte çok büyük bir mesafeyi almış olacağımıza inanıyorum. Daha da geliştirilecek bu tabi.

Üretici firma yetkililerine, "Bugün 25-30 kilometre hızda gittik ama bu daha da yükselecek. 50'yi bulur mu?" sorusunu yönelten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Michigan'da 50 ile gideceğiz yaz başında." yanıtını aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Niye önce Michigan da İstanbul değil?" sorusu üzerine Karsan yetkilileri, Michigan'da 200 otonom otobüs satın alma projesi kapsamında aracın kullanılacağı bilgisini verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tesla sadece bunun için buraya gelir söyleyeyim. Elon Musk'a, 'Sen hep ben yapıyorum diyorsun ama atla gel, bak biz ne yaptık' diyeyim ona." ifadelerini kullandı.

Otobüsün önünde çekilen fotoğrafını da paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sevgili kardeşlerim, dünyanın seri üretilen ilk 4'üncü seviye sürücüsüz ve elektrikli otobüsümüzü, ATAK Electric'i, bugün Külliyede test ettik. KARSAN ve ADASTEC firmalarımızın ortak üretimi olan ATAK Electric, tüm dünyada temiz enerji tüketiminin öncelikli olduğu böylesine bir dönemde inşallah gururumuz olacak. Ülkemize hayırlı uğurlu olsun."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER