HaberlerGündemCOVAX'la ilgili Berat Albayrak iddialarına açıklama

COVAX'la ilgili Berat Albayrak iddialarına açıklama

​Sağlık Bakanı Koca, Türkiye'nin COVAX oluşumunda yer almamasının nedeninin eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ilebir ilgisinin olmadığını açıkladı.

COVAX'la ilgili Berat Albayrak iddialarına açıklama

Gazeteci Barış Yarkadaş'ın, Türkiye'nin aşı temini için COVAX'a girmemesinin sebebinin Berat Albayrak olduğu iddiasına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından açıklama yaptı.

Koca, şunları kaydetti:

COVAX oluşumu öncelikle aşıya ulaşım imkânı olmayan ülkeler için planlanmıştır. Hangi aşıyı teslim edeceği ise halen net değildir. Taraf ülkelerin nüfusunun en az yüzde 10’u kadar aşı vermek için planlanmıştır.

Programa taraf olan ülkelerin önemli bir bölümü aşıya erken ulaşabilmek için birebir aşı şirketleri ile anlaşmaya çalışmaktadır. Bu programda yer almamamızın eski Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ile hiçbir ilgisi yoktur."

Dünya Sağlık Örgütü "2021 yılı sonuna dek 2 milyar doz aşının eşit bir şekilde üretilmesini ve dağıtılmasını sağlamak" amacıyla Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programını (COVAX) kurmuştu.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER