HaberlerGündemChaff fişeği nedir? Chaff fişeği ne için kullanılır?

Chaff fişeği nedir? Chaff fişeği ne için kullanılır?

Yunanistan Hava Kuvvetlerine bağlı 4 adet F-16 uçağının Limni Adası batısındaki TCG Çeşme gemisine yaklaşmasının ardından uçaklardan bir tanesinden 2 deniz mili mesafede bir chaff fişeği atılarak TCG Çeşme'ye tacizde bulunuldu.

Chaff fişeği nedir? Chaff fişeği ne için kullanılır?

Bu haber üzerine chaff fişeği nedir? Chaff fişeği ne için kullanılır? sorularının yanıtı araştırılmaya başlandı. İşte chaff fişeği ile ilgili detaylıbilgiler:

Güdümlü füze aldatıcısı olarak bilinen chaff fişeği sistemi, askeri uçakların çoğunda var olan bir sistemdir. Isı ve radar güdümlü füzeleri atlatmak için kullanılır.

Zaman zaman pilot tarafından manuel olarak fırlatılan bu fişek, uçak sistemi tarafından savunma halinde otomatik olarak da kullanılabilmektedir. Chaff fişeği, radarları ve de özellikle radar güdümlü füzeleri aldatmak için kullanılan kaçınma sistemidir.

Isı ve radar güdümlü füzeleri kandırmak için kullanılan Chaff önleme sistemi, askeri uçakların çoğunda bulunuyor.  Sistem pilotlar tarafından veya uçaktaki sistemler tarafından otomatik olarak fırlatılıyor. Pilot sistemi aktifleştirdiğinde uçaktan çok ince alüminyum ve bakır gibi demir parçaları atılır.

Hava aracının pilotu veya hava aracının üstündeki sistemler radar güdümlü füzeyi fark ettiğinde yine pilot tarafından veya sistemler tarafından otomatik olarak Chaff fırlatarak füzeden kaçınmaya çalışır.

Uçağı takipte olan füzelerin hedefini daha büyük bir hedef oluşturarak saptırmak için kullanılan ve üzerine füze kitlendiği alarmını alan pilotun, düğmeye basmasıyla ya da otomatik olarak fırlatılır.

Radarda en çok sinyal üreten maddeler demir olanlardır. Radar güdümlü füze, bu metallerin radar izini uçağın radar izi zannederek bu metalleri takip eder.

Chaff alüminyum, metalize cam gibi folyoya benzeyen maddelerden oluşur. Chaff sistemleri uçakların yansıra gemilerde de gemilere yönelik fırlatılan radar güdümlü füzeleri yanıltmak için kullanılır.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER