HaberlerGündemBeraat Kandili’nde eller “beraat” için açıldı

Beraat Kandili’nde eller “beraat” için açıldı

Ramazan ayının habercisi olarak kabul edilen Şaban ayının 15’inci gecesi Berat Kandili, camilerde dualarla ihya edildi.

Beraat Kandili’nde eller “beraat” için açıldı

İslam âlemi, Şaban ayının 15'inci gecesi olan Beraat Kandili’ne ulaşmanın büyük sevinç ve heyecanını yaşadı. İslam aleminde ve Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de Berat Kandili’ni camilerde ihya eden halk, geceyi namaz ve dua ile geçirdi. Ellerin dua için açıldığı mübarek gecede, camileri dolduran halk, büyük bir coşku içinde Beraat Kandili’ni ihya etti.

Akşam saatlerinden itibaren evlerine yakın camilere giderek geceyi ibadetle geçiren halk, yatsı ezanın okunmasıyla Ulu Cami başta olmak üzere kentte bulunan diğer camilere akın etti.

Camileri dolduran halk, okunan Kur'an-ı Kerim’leri can kulağıyla dinleyip İslam âlemi için bol bol dua etti. Camilerde Mevlid-i Şerif ve ilahilerin okunduğu kandil gecesinde dualar edildi ve Kur'an-ı Kerim okundu.

Şahinbey ilçesindeki Ulu Camii'de Gaziantep İl Müftülüğü tarafından “Miraç Kandili Özel” programı düzenlendi. Akşam namazının ardından başlayan programda, Covid-19 tedbirleri en süt düzeyde alındı. Şahinbey İlçe Müftüsü Necati Şafak, kandil programında vaaz verdi.

Beraat Kandili’nin önemine dikkat çeken Şafak, Beraat Kandili’nin Ramazan ayının habercisi olduğunu ifade etti. Bu gecenin ibadetlerle geçirilmesini tavsiye eden Şafak, İslam aleminin Ramazan ayına da ulaşmasını temenni etti.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahiler eşliğinde devam eden programda, vatandaşlar namız kılıp dua etti. Camilere akın eden vatandaşların dualarında İslam aleminin içinde bulunduğu durumdan kurtulması talebi de ağırlıktaydı. Program Şehitkamil İlçe Müftüsü Feyyaz İdin’in yaptığı dua ile sona erdi.

Öte yandan, babalarıyla camiye gelen çocuklar renkli görüntüler oluşturdu.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER