HaberlerGündem​Adalet Bakanlığı e-duruşma uygulaması 505 mahkemede uygulanıyor

​Adalet Bakanlığı e-duruşma uygulaması 505 mahkemede uygulanıyor

​Adalet Bakanlığı, UYAP altyapısı kullanılarak görüntülü konuşma sistemiyle avukatların duruşmalara katılmalarına imkân veren e-duruşma uygulamasını yaygınlaştırıyor.

​Adalet Bakanlığı e-duruşma uygulaması 505 mahkemede uygulanıyor

Bakanlığın sistem kurulum çalışmalarını tamamladığı yeni mahkemelerle birlikte e-duruşma uygulamasının yapılabildiği mahkeme sayısı 505’e ulaştı. Bakan Gül "Güven veren ve erişilebilir adalet anlayışıyla, bu yıl içinde e-duruşmayı ülke genelinde yaygınlaştıracağız.” dedi.

Adalet Bakanlığı Yargı Reformu Strateji Belgesindeki dijital dönüşüm hedefleri arasında bulunan e-Duruşma uygulamasını yaygınlaştırıyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İstanbul Çağlayan Adliyesinde ticaret mahkemeleri hariç tüm hukuk mahkemelerinde e-duruşma uygulamasına başlandığını bildirdi.

Gül, Twitter'dan yaptığı açıklamada "İstanbul Çağlayan Adliyesinde ticaret mahkemeleri hariç tüm hukuk mahkemelerinde e-duruşma uygulamasına başlandı. 'Güven veren ve erişilebilir adalet' anlayışıyla, bu yıl içinde e-duruşmayı ülke genelinde yaygınlaştıracağız.” ifadelerini kullandı.

Avukatların bulundukları yerden duruşmalara katılabilmesini sağlayan e-duruşma sisteminin testi, Ankara Batı Adliyesinde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün katılımıyla Haziran ayında gerçekleştirilmişti. 2020-2021 adli yılının başında da Ankara’da pilot uygulamasına başlanan e-duruşma, bugün itibariyle 505 mahkemede uygulanıyor. Sistem kurulum çalışmaları tamamlanan mahkemelerle birlikte Türkiye genelinde 99 tüketici mahkemesinde, 181 icra hukuk mahkemesinde, 33 kadastro mahkemesinde, 41 asliye hukuk mahkemesinde, 28 sulh hukuk mahkemesinde, 38 aile mahkemesinde, 74 iş mahkemesinde, 8 asliye ticaret mahkemesinde, 3 fikri ve sınai haklar hukuk mahkemesinde e-duruşma sistemi uygulanıyor.

Adalet Bakanlığı avukatlar için geliştirdiği CELSE uygulamasına e-duruşma katılım özelliği de ekledi.

E-duruşma nasıl uygulanıyor?

Zaman ve emek tasarrufu sağlayan uygulamada ilk olarak avukatlar, UYAP Avukat Portal’dan duruşma sorgula menüsü aracılığı ile gerekçesini de yazarak e-duruşma talebi gönderiyor. Hâkimin UYAP üzerinden talebi kabul etmesinin ardından avukatların elektronik imza yöntemiyle kimlik doğrulaması yapılıyor. Avukatların bilgileri ve fotoğrafı mahkeme hâkimince UYAP sistemi üzerinden teyit edilmesinin ardından sistemin aktif hale getirmesiyle birlikte e-duruşma başlıyor.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER