HaberlerGündemEyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyor

Eyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyor

Eyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyor

Şanlıurfa'nın merkez Eyyübiye ilçesinde bulunan Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamı, hastalığa yakalanan Eyyüb Peygamber'in iyileşene kadar kaldığı yer olarak bilinmektedir.

Makamda, Hazreti Eyyüb'ün hastalığı boyunca kaldığı çile mağarası, hastalığı esnasında tedavi olduğu belirtilen su kuyusu ve Eyyüb Peygamber'in sırtını dayadığı sabır taşı bulunuyor.

Her yıl 4 mevsim Eyyüb Peygamber Makamı, yerli ve yabancı turistler tarafından dolup taşıyor.

Bu yıl turizm sezonun sezonunun açılmasıyla birlikte Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamı, ziyaretçilerini bekliyor.

Sabır Makamı'nın yanında bulunan esnafta, Coronavirus salgının bitmesiyle birlikte makamı ziyaret edecek misafirleri beklemeye başladı.

Makamın yanında park yeri sorunu ve dinlenme tesisinin bulunmadığını belirten esnaf, makam için yatırım yapılmasını istiyor.

Makamın kutsal bir yer olduğunu belirten esnaf, bakımsızlıktan dolayı mekânın uyuşturucu bağımlıları tarafından mesken tutulduğundan yakınıyor.

Girişte tabela olmamasından dolayı makamın pek bilinmediğini ifade eden esnaf, makamın çevresinde bulunan bazı kişilerin gelen ziyaretçileri rahatsız ettiğini savundu.

Yetkililerin Sabır Makamı'na sahip çıkmadığını belirten esnaf İLKHA'ya konuştu.

Eyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyor

"Burası kutsal bir mekândır ve güzel bir görüntüye sahip olması gerekiyor"

Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamı'nda güvenlik sıkıntısının olduğunu vurgulayan esnaf Fethiye Çakır, "Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamı Çarşısı'nda, tek bayan esnafım. Bu mekânın boş olmasının nedeni; yeterince bakımın yapılmaması, ilgi gösterilmemesi ve reklamının yapılmamasından dolayıdır. Buraya güzel bir bakım ve reklam yapılırsa iyi olur. İşlerimiz yok. İşlerimizin olmaması salgından dolay değil; salgından önce de iş yapamıyorduk. Turistler buraya fazla uğramıyor. Burayı ziyarete gelen misafirlerin ağırlanacağı yer yok. Ziyaretçiler için dinlenme tesisi yok diye burada kalmak istemiyorlar. Araçlara ait bir park alanı yok. Gelen misafirler araçlarını makamın arka tarafına park ediyor; ama çocuklar arabalara zarar veriyor. Ziyaretçiler, araçlarını park eder etmez araçları çiziliyor ve ziyaretçiler geri dönüyor. Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamı'nda güvenlik sıkıntısı da var. Burası kutsal bir mekândır ve güzel bir görüntüye sahip olması gerekir. Yetkililer, buraya biraz daha ehemmiyet göstermelidir. Buraya gelen ziyaretçi, turistik bir mekana geldiğini bilsin istiyoruz." dedi.

Eyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyor

"Makama bakım yapılması için özellikle Şanlıurfa Valiliğine sesleniyorum"

Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamı'na bakım yapılması için yetkililere defalarca dilekçe yazdığını ama sonuç alamadığını belirten Çakır,"Yyağmur yağınca burada su gideri olmadığından dükkanlarımızı su basıyor. Dükkânların karşısında bulunan bahçe yapay olduğundan sulama yapılınca yine dükkânlarımız suyla doluyor. Makama bakım yapılması için özellikle Şanlıurfa Valiliğine sesleniyorum. Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamı, kutsal bir yerdir. Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamı'na uyuşturucu bağımlıları geliyor. 2008'den beri buradayım ve belki 100 bin kere polisi aradım. Burada olmadık olaylar yaşanıyor. Böyle kutsal bir mekâna bu durumlar yakışmıyor. Yine makamın girişlerinde tabela yok. Ziyaretçiler girişlerin nereden olduğunu bile bilmiyor. Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamı Çarşısı'nın olduğu dahi bilinmiyor. Bir bayan olarak burada elimden gelen her şeyi yaptım. Buranın temiz olması için sabah vakti temizlik bile yaptım. Makamın bahçesine çiçek ekiyorum. Elimden gelen her şeyi  yapıyorum. Belediyelerden ve valiliğimizden destek bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Eyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyor

"Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamının yolunu bulmakta zorluk çekiyor"

Araçlarıyla gelen ziyaretçilerin araçlarına zarar verildiğini ifade eden esnaf Kasım Kars, "Buradaki durgunluk Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamının her zamanki halidir. Ziyaretçiler, Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamı'nın yolunu bulmakta zorluk çekiyor. Makamın yolunu tarif eden bir tabela yok. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi çalışma yaptığını söylüyor; ama bir şey görmedik. Dilenciler, burada ciddi bir sıkıntı oluşturuyor. Buraya araçlarıyla gelen ziyaretçilerin araçlarına zarar veriliyor, ziyaretçilerin değerli eşyaları çalınıyor. Hemen her gün olaylardan dolayı emniyet ekipleri buraya geliyor. Burada eskiden otopark görevlisi vardı; fakat onları da çektiler. Burada bir otopark yapılmalı." şeklinde konuştu.

Eyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyor

"Tek isteğimiz bu makamın bir an önce turizme kazandırılmasıdır"

Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamı kendi haline terk edildiğini vurgulayan Kars, "İlçe belediye başkanı Mehmet Kuş'tan umutlanmıştık. Kuş, televizyonda projeler sundu; ama şu ana kadar hiçbir şey yapmadı veya yapamadı. Tek isteğimiz bu makamın bir an önce turizme kazandırılmasıdır. Balıklıgöl'e ziyarete giden ziyaretçilerin buraya da gelmelerini istiyoruz. Buranın sıkıntısı uzun zamandır gündemde; fakat belediye bu konuda hiçbir adım atmadı. Makamdaki problemlerinin çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz. Esnaf olarak 15 aydır kan ağlıyoruz. Halimizi soran veya bize destek olan biri yok. Biz Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün kiracısıyız ve kiramızı bizden faiziyle birlikte aldılar. Resmi emirle işyerlerimizi kapatmamıza rağmen kiramızı faiziyle birlikte ödemek zorunda kaldık.  Ziyaretçiler, dilencilerden dolayı pişman oluyorlar. Eyyübiye,  kendi haline terk edilmiş bir ilçe olmuş. Caminin etrafında yaklaşık 50 tane sahipsiz köpek var ve belediye bu konuda bir şey yapmıyor. Bazı turistler köpekleri görüp kaçıyor ve buraya gelmiyorlar." ifadelerini kullandı.

Eyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyor

 "Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamı çevresinde düzenleme yok"

Yetkililerden makamın çevresini düzenlemesini talep eden Esnaf Aziz Demir, "Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamı, çevresinde düzenleme yok ve biz bundan şikayetçiyiz. Makamla ilgilenen yok. Bakanlıktan, müdürlüklerden çevre düzenlemesi yapmalarını istiyoruz. Şanlıurfa, turizm açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bakanlık, milletvekilleri veya belediye başkanları gibi yetkililer burayla ilgilenmiyor. Makamın, makama benzer hiçbir tarafı kalmamış. Hazreti Eyyüb Peygamber Sabır Makamı denilmesi için tabiri caizse bin şahit gerekir. Bu makam, Urfa'da değil de Antep'te olsaydı Mekke/Medine gibi turizme kazandırılırdı. Makamda çevre düzenlemesi, otopark ve dinlenme tesisi yok. Esnaf perişan haldedir. Makamda düzenleme yapılması için çok geç kalındı. Bundan birkaç yıl önce 'çevre düzenlemesi yaptık' denildi; fakat 10 senedir bir şey yapılmadı. Tuvaletlerin ve çevrenin hali ortadadır. Kısacası arife tarif gerekmez." diye konuştu.

Eyyüb Peygamber Makamı Çarsısı esnafı sorunlarının çözülmesini bekliyor

"Buranın tıklım tıklım olması gerekirken kimse gelmiyor"

Yolların bozuk olmasından dolayı araçların zarar gördüğünü belirten esnaf Umut Açıkgöz, "Makamda, park yeri olmadığından dolayı ziyaretçiler araçlarını bozuk yola park etmek zorunda kalıyor. Burada asfalt yol yok. Araçlar,  yolun bozuk olmasından dolayı zarar görüyor. Turizm şirketlerine ait otobüsler buraya giremiyor. Makam, boş; çünkü buraya gelenler içeri girmeden Balıklıgöl'e gidiyor. Turizm sezonu açıldı; buranın tıklım tıklım olması gerekirken kimse gelmiyor. Düzgün bir otopark, insanların oturup dinlenebilecekleri bir yer yok. Lavabolarda hijyen konusu sıfır maalesef." dedi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER