HaberlerEkonomiSuni tohumlama yöntemiyle buzağı üretiminde artış bekleniyor

Suni tohumlama yöntemiyle buzağı üretiminde artış bekleniyor

Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, hayvancılığın geliştirilmesi projesi kapsamında yürüttükleri suni tohumlama yöntemiyle ırk ıslahının hedeflendiğini ve buzağı üretiminde önemli bir artış beklediklerini kaydetti.

Suni tohumlama yöntemiyle buzağı üretiminde artış bekleniyor

Tarım ve Ormanlık Bakanlığı tarafından sağlanan 400 bin TL ödenekle İpekyolu, Tuşba, Edremit, Gevaş ve Gürpınar ilçelerinde sürdürülen suni tohumlama projesinin diğer ilçeleri kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş; "Suni tohumlama, günümüzde sığırlarda genetik ilerlemeyi sağlayan ve yaygın biçimde kullanılan etkin araçlardan bir tanesidir. Bu metot, genetik kabiliyetlerini satın almaya gücümüzün yetmediği üstün boğaları tercih etmemize ve kullanmamıza imkân sağlar. Ayrıca buzağı üretiminde önemli bir artış sağlandığı gibi, etçi buzağılar daha ağır, düveler daha üstün verimli ve hayvanların karkas kalitesi de önemli ölçüde yükselir." ifadelerini kullandı.

Tabii tohumlamaya oranla suni tohumlamanın hayvan ıslahında daha etkin olduğunu dile getiren Görentaş, "Suni tohumlama ile denenmiş üstün verimli boğaların sperması kullanıldığında sığırlarda yüksek verimli genetik hususiyetlerin arttığı ve hayvan ıslahının kolaylaştığı ispatlanmıştır. Suni tohumlama ile bir damızlık boğadan tabii tohumlamaya göre daha fazla yararlanmak mümkündür. Tabii tohumlamada 1-2 boğa ile yılda 50-75 inek tohumlanırken, bu sayı suni tohumlama ile 20-30 bine ulaşmaktadır." dedi.

Van'daki hayvan potansiyeli dikkate alındığında ırk ıslahında önemli bir ölçüde iyileştirme amaçlandığını dile getiren Görentaş son olarak şunları söyledi:

"Suni tohumlama faaliyetleri ilimiz Van Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile ortak yürütülmektedir. Yapılan uygulama il ve ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğündeki Veteriner Hekimlerince mesai mevhumu gözetilmeksizin 7/24 yetiştiricilerimize hizmet vermektedir."

İLGİLİ HABERLER

Yerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYerli üretim "Kunduru Buğdayı" hasadı yapıldıYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarYem fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle hayvanlarını satıyorlarÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıÇiftçilerden Hükümete, kuraklığa karşı "Acil Eylem Planı" çağrısıAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorAdana'da 30 bin dönüm alanda turfanda domates hasadı yapılıyorUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacakUna üst üste yapılan zam ekmeğe zam olarak yansıyacak
SIRADAKİ HABER